Jelekë verdhët kthehen në rrugët e Parisit

Must Read

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e...

Në Moskë më shumë se 60.000 vullnetarë për vaksinën ruse

Më shumë se 60.000 njerëz  u paraqitën vullnetarisht të marrin pjesë në testimin e vaksinës ruse kundër...

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë tejkaloi 31 milion

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë, sipas ueb faqes  Uorldometer (Worldometer), tejkaloi 31 milion.
- Advertisement -

Në kryeqytetin e Francës dhe në qytete tjera të provincës sot priten marshe të disa mijëra demonstruesve nga lëvizja e “jelekëve të verdhë”. Veçanërisht do të ndiqet tubimi i planifikuar në fushat e Eliseut, që është e ndaluar për autoritetet, njofton korrespondenti i MIA-s.

Prefektura e policisë në Paris prej mbrëmë nga ora 18.00 e ndaloi tubimin e lëvizjes “jelekët e verdhë” në shumë sektorë të kryeqytetit.

- Advertisement -

Para tubimit, ministri i Punëve të Brendshme, Zherald Darmanian, i cili dëshiron ta zvogëlojë numrin e dhunës dhe lëndimeve, paralajmëroi seri masash për mbajtjen e rendit publik. Dy çështje kryesore janë shqyrtuar. Së pari shfrytëzimi i lanserëve dhe topave të gomës të cilat mund të shfrytëzohen pa supervizorë. Gjithashtu janë paralajmëruar shok granata të cilat janë më pak të rrezikshme.

Për sot janë paraparë 3.000 pjesëtatë të forcave të sigurisë ta mbajnë qetësinë në Paris të demonstruesve të jelekëve të verdhë, por edhe të kundërshtarëve të shfrytëzimit të maskave kundër Kovid-19.

- Advertisement -

Tubimet e fundit të jelekëve të verdhë në Paris kaluan pa trazira më të mëdha. 

- Advertisement -
  • Tags
  • 3

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e qëndrimit ditor në shkolla, ndërsa...

Në Moskë më shumë se 60.000 vullnetarë për vaksinën ruse

Më shumë se 60.000 njerëz  u paraqitën vullnetarisht të marrin pjesë në testimin e vaksinës ruse kundër Kovid-19 në Moskë, deklaroi sot...

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë tejkaloi 31 milion

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë, sipas ueb faqes  Uorldometer (Worldometer), tejkaloi 31 milion. SHBA  është më...

Në Itali zgjedhje rajonale dhe referendum për zvogëlimin e numrit të deputetëve

Në Itali sot mbahen zgjedhjet rajonale dhe referendumi për zvogëlimin e numrit të anëtarëve në Parlament. Autoritetet lokale zgjidhen ...

Holshtajn: Në interes të Bullgarisë është të mos e bllokojë zgjerimin e BE-së në këtë rajon

Problemet dypalëshe nuk duhet të jenë pjesë e kornizës negociuese për zgjerim të Bashkimit Evropian, konsideron ambasadorja gjermane në vend, Anke Holshtajn.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -