Ilir Meta kërkon të fillohet mjekimi me plazmë kovalente dhe të kërkohet ndihmë nga Italia

Must Read

Ballistët gjejnë mënyrë për ta parë ndeshjen, të organizuar do të mblidhen të Gjimnazi i Tetovës

https://youtu.be/l9mUB8e6dC8 Atmosfera do të ishte ndryshe po të mos ishim në kohë ...

Tërmet me manigtudë 3.5 të shkallës Rihter goditi Shqipërinë

Tërmet me intesitet prej 3.5 shkallë sipas Rihterit ka goditur Shqipërinë. Tërmeti ka...

Si do të ligjërohet online nga klasa? Bllokohet platforma nga interneti i dobët

https://youtu.be/E8_x_RExWP4 Shkolla “Nevenka Georgieva” në Kisella Vodë ishte bërë gati që të...
- Advertisement -

Pas numrave rekord të të infektuarve të rinj me Kovid-19 në vend numrit të lartë të të vdekurve, presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta kërkoi sa më shpejtë të fillojë mjekimi i të infektuarve me plazmë gjaku nga personat të cilët e kanë kaluar infektimin.

Ai theksoi se përvojën në vende të tjera, një terapi e tillë është treguar si mjaftë e dobishme.

- Advertisement -

“Duke i pasur parasysh informacionet në përgjithësi pozitive lidhur me terapinë me plazmën kovalente dhe pasi që zbatimi i tij u tregua si mjaftë i dobishëm për pacientët me Kovid-19, inkurajoj të fillojë sa më shpejtë me këtë terapi, duke e siguruar para së gjithash tërë aparaturën që e bëjnë të mundshëm zbatimin e tij”, ka shënuar Meta në Fejsbuk.

Ai me këtë rast shtoi se është shumë me rëndësi të kërkojë ndihmë nga Italia.

- Advertisement -

“Në këtë situatë, është shumë me rëndësi të kërkohet ndihmë nga Italia, me asistimin e specialistëve të atjeshëm, si vend me përvojë të jashtëzakonshme në zbatimin e këtij protokolli. Kjo do të mundësojë jo zbatim vetëm të suksesshëm dhe të rreptë, por gjithashtu do të shmanget çdo lloj i pasaktësie dhe pasigurie që mund të verifikohen në praktikë”, vlerësoi shefi i shtetit shqiptar.

Këto ditë ai e shprehu shqetësimin personal për gjendjen  e keqësuar epidemiologjike dhe kërkoi nga Qeveria ta rritë buxhetin për sektorët shëndetësorë urgjentisht të bëhet gjithçka që është e nevojshme për trajtimin e të infektuarve me koronavirus, sepse, siç tha, asgjë nuk është më e rëndësishme se jeta e qytetarëve.

- Advertisement -

- Advertisement -

Ballistët gjejnë mënyrë për ta parë ndeshjen, të organizuar do të mblidhen të Gjimnazi i Tetovës

https://youtu.be/l9mUB8e6dC8 Atmosfera do të ishte ndryshe po të mos ishim në kohë  pandemie, por  mungesa e  publikut...

Tërmet me manigtudë 3.5 të shkallës Rihter goditi Shqipërinë

Tërmet me intesitet prej 3.5 shkallë sipas Rihterit ka goditur Shqipërinë. Tërmeti ka qenë 12 kilometra në thellësi...

Si do të ligjërohet online nga klasa? Bllokohet platforma nga interneti i dobët

https://youtu.be/E8_x_RExWP4 Shkolla “Nevenka Georgieva” në Kisella Vodë ishte bërë gati që të fillojë mësimin nga 1 tetori....

10 futbollistët më të paguar në botë për vitin 2020

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar, pasi Messi...

Dhunë policore në Manastir, polici me shqelma dhe shufër rrah një manastiras

https://youtu.be/Kme0pFEe6L4 Nëpunësi policor në mënyrë brutale ka rrahur një qytetarë në qendrën e Manastirit. Në video shihet...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -