Hakerët kinezë i sulmojnë rrjetet kompjuterike të Vatikanit

Must Read

Maqedoni, 1 viktimë, 109 raste të reja me Covid-19 dhe 422 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit kanë realizuar 762 testime për të dyshuar...

Bejrut, ministrja e Drejtësisë dha dorëheqje

Ministrja e Drejtësisë e Libanit, Mari-Klod Naxhm sot dha dorëheqje. Ajo është ministrja e tretë që dha...

Atletiko Madrid zbuloi se cilët lojtarë janë të infektuar me virusin korona

Sime Vershalko dhe Anhel Koreja janë dy lojtarët e infektuar me Covid-19 nga ekipi i Atletiko Madrid....

Hakerët kinezë në disa muajt e fundit, kanë nisur një seri sulmesh në internet në rrjetet kompjuterike të Vatikanit, raportoi gazeta “Njujork Tajms”, duke iu referuar të dhënave nga kompania amerikane për siguri kompjuterike “Rekorder Fjuçër” (Recorded Future).

- Advertisement -

Sulmet u regjistruan në vigjilje të raundit të ardhshëm të bisedimeve, të caktuara për në shtator, për emërimin e peshkopëve të rinj në Kinë nga Papa Françesku, sqaroi gazeta.

Sipas “Njujork Tajms”, ekspertët e sigurisë kompjuterike thonë se që nga maji i këtij viti, hakerët kinezë, të cilët janë të lidhur direkt me autoritetet e Pekinit, kanë kryer disa kiber sulme. Synimet e tyre ishin rrjetet kompjuterike të Vatikanit, si dhe misioni trajnues i Selisë së shenjtë, i cili, sipas gazetës, “de fakto i përfaqëson interesat e Vatikanit në Hong Kong”.

- Advertisement -

Gazeta nuk specifikoi nëse kriminelët arritën të kenë qasje deri në ndonjë informacion të klasifikuar./MIA

- Advertisement -

Latest News

Bejrut, ministrja e Drejtësisë dha dorëheqje

Ministrja e Drejtësisë e Libanit, Mari-Klod Naxhm sot dha dorëheqje. Ajo është ministrja e tretë që dha dorëheqje pas shpërthimit në portin...

Atletiko Madrid zbuloi se cilët lojtarë janë të infektuar me virusin korona

Sime Vershalko dhe Anhel Koreja janë dy lojtarët e infektuar me Covid-19 nga ekipi i Atletiko Madrid. Atletiko...

Shqipëri, 1 viktimë dhe 125 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 506 testime të realizuara për të dyshuar të prekur...

KF Shkendija në Europa League do të përballet me Sumgayit City FC

Sot në hapsirat e UEFA-së në Nyon të Zvicrës u hodh shorti për raundin e parë eliminatorë të Europa League. Rival i...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com