Gostivari nën tym, digjet deponia “Rusino”, Komuna kërkon nga Qeveria që të merr masa

Must Read

Për herë të parë pas 15 viteve Mesi dhe Ronaldo nuk do të jenë në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve

Pas debutimit të Barcelonës kundër Bajernit  në finalen e katërt të Ligës së kampionëve,  për herë të...

Arrestohet një person nga fshati Mojanc i cili në “Tik-Tok” ka publikuar pamje duke djegur zona publike

Një i mitur nga fshati Mojanc është arrestuar  i cili në Tik-Tok ka publikuar pamje duke djegur...

Paris: Ndalohet tubimi i më shumë se 10 personave, obligohet mbajtja e maskës

Në Paris është ndaluar  të mblidhen më shumë se 10 persona nëse nuk mund të respektohen masat...

Deponia “Rusino” në Gostivar gjatë natës së mbrëmshme është përfshirë përsëri nga zjarri, me çka  kundërmim i pakëndshëm i mbeturinave të djegura tërë natën i shqetësoi banorët.

- Advertisement -

Rasti është paraqitur mbrëmë në polici dhe po punohet për gjetjen e autorit.

 “Në ora 22:45 minuta me 8 korrik, në SPB Tetovë është raportuar për aktivizim të zjarrit në deponinë e përkohshme “Rusino” të Gostivarit, që sipas tregimit të punësuarit për sigurimin e kësaj deponie, zjarri është përhapur në tri vende rreth orës 13.00. Është kryer inspektimi në vendin e ngjarjes për zbardhjen dhe dokumentimin e plotë të rastit”, thonë nga Sektori për Punë të Brendshme Tetovë.

- Advertisement -

Kryetari i Komunës së Gostivarit Arben Taravari  kërkoi që Qeveria të merr masa, ose  t’i kthehen kompetencat komunës për këtë deponi që ata ta menaxhojnë.

- Advertisement -

 “Kemi zjarr në deponinë Rusino, zjarr që çdo javë apo çdo tre katër ditë  krijohet nga njerëzit që ne akoma nuk mundemi akoma t’i identifikojmë dhe kemi ngritur padi për person të panjohur që e bën këtë. Unë e ftoj Qeverinë pasi i ka kompetencat për deponinë Rusino  që unë e kamë edhe dokumentin se kush i ka kompetencat që të vijë dhe të vepron ose le të na kthen kompetencat që të veprojmë ne ashtu siç duhet atje”, deklaroi Arben Taravari, kryetar i Komunës së Gostivarit.

Në deponinë Rusino mblidhen mbeturinat e gjitha komunave të rajonit të Pollogut. Gjatë dy muajve të  fundit kjo deponi disa herë është përfshirë nga zjarri me çka  autoritetet komunale  të Gostivarit dyshojnë se këtë dikush e bënë qëllimisht.

- Advertisement -

Latest News

Arrestohet një person nga fshati Mojanc i cili në “Tik-Tok” ka publikuar pamje duke djegur zona publike

Një i mitur nga fshati Mojanc është arrestuar  i cili në Tik-Tok ka publikuar pamje duke djegur zona publike.

Paris: Ndalohet tubimi i më shumë se 10 personave, obligohet mbajtja e maskës

Në Paris është ndaluar  të mblidhen më shumë se 10 persona nëse nuk mund të respektohen masat epidemiologjike, kumtoi policia parisiene.

Deri më 31 gusht vazhdohet kufizimi i përkohshëm i lidhjeve të Greqisë me Maqedoninë e Veriut

Vendimi ministror për kufizim të përkohshëm të lidhjeve të Greqisë me Maqedoninë e Veriut, Turqinë dhe Shqipërinë, nga 31 korriku i vitit...

Në një kamion gjenden 43 emigrantë

Dje (14.08.2020) rreth orës 12:00 në rrugën rajonale Sveti Nikollë – Kumanovë, nëpunësit policorë kanë dhënë shenjë sinjalizuese për të ndaluar një...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com