Evakuuohen 2.700 persona për shkak të zjarrit në Martig në jug të Francës në jug të

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Zjarri i fuqishëm afër vendit Martig në jug të Francës në Brigjet Azure akoma është aktiv. Pas  betejës së mbrëmshme kundër flakëve, zjarrfikësit megjithatë arritën ta kontrollojnë përparimin e zjarrit, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Parisi.

Në orët e hershme të mëngjesit, dy kanaderë sërish filluan me rotacione, të ndërprera gjatë natës, për t’iu ndihmuar ekiupeve tokësore për ta vënë zjarrin nën kontroll.

- Advertisement -

“Sot në mëngjes 1.400 zjarrfikës ende po mobilizohen”, thuhet në kumtesën e shërbimit zjarrfikës të Bush-di-Ron, ku shtohet se nuk ka të lënduar rëndë nga zjarri.

Ekipet shpëtimtare evakuuan rreth 2.700 persona, prej të cilëve 468 përmes detit. Policia shpëtoi qindra njerëz të cilët ishin në situatë të rrezikshme, në plazhin Tamaris, mes të cilëve ka pasur edhe fëmijë, cekën shërbimet.

- Advertisement -

Sot në mëngjes, tre anije akoma janë vënë në dispozicion, nëse nevojiten evakuime të reja, tha Kristin Ribes, zëdhënëse e prefektit detar për Mesdheun. 

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -