Ekspertët italian: Telefonat celular e transmetojnë infektimin

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Telefonat celularë mund të transmetojnë koronavirusin, sugjeron hulumtimi i kryer në Universitetin Italian “Tor Vergata” në Romë.

Hulumtuesit, të udhëhequr nga profesori Xhanloreto D’alo kanë zbuluar se 93 për qind e studentëve që janë në praktikë në repartet e spitalit shfrytëzojnë telefonat celular gjatë punës së tyre, ndërsa vetëm 16 për qind kanë konfirmuar se gjatë kësaj mbajnë doreza mbrojtëse.

- Advertisement -

Hulumtimi u krye gjatë dy viteve shkollore, 2018-2019 dhe 2019-2020, dhe të dy herë u konfirmua se shumica dërrmuese e të anketuarve gjatë qëndrimit të tyre në repartet me pacientë përdorin telefona celularë, pa përdorur doreza mbrojtëse ose duke ndryshuar doreza pas përdorimit të celularëve.

Vetëm tre për qind e të anketuarve kanë konfirmuar se i dezinfektojnë telefonat e tyre celular çdo ditë.

- Advertisement -

“Këto zakone, duke përdorur celular në repartet ku janë pacientët, mund të përmbysin efektet e procedurave të dezinfektimit që pësojnë personeli mjekësor në kontakt me pacientët, pasi duart, megjithëse janë dezinfektuar më parë, mund të bëhen burim, domethënë bartës i virusit për shkak të mikroorganizmave që grumbullohen në telefona”, tha profesori Xhanloreto D’Alo.

Autorët e studimit sugjerojnë që celularët të pastrohen rregullisht dhe mjafton të përdorni peceta të njomura në një solucion prej të paktën 70 për qind alkool.

- Advertisement -

Rezultatet e studimit janë botuar në revistën mjekësore “Mjekësia e udhëtimit dhe sëmundjeve infektuese”./MIA

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -