Dimitrovi: BE deri më tani u tregua partner i vërtetë dhe mbështetës i rajonit gjatë përballjes me pandeminë

Must Read

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A ...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet...
- Advertisement -

Bashkimi Evropian deri më tani u tregua si partner i vërtetë dhe mbështetës i Ballkanit Perëndimor gjatë përballjes me pandeminë, duke krijuar ndjesinë e unitetit dhe përkatësisë sikur të jemi gati pjesë e BE-së, që shpresojmë do të jetë në të ardhmen gjatë sjelljes së vendimeve nga ana e Unionit.

Këtë sot e theksoi shefi i Diplomacisë Nikolla Dimitrov, i cili bashkë me homologët e tij nga vendet e rajonit, mori pjesë në video konferencën e iniciuar nga eurokomisari për Zgjerim, Oliver Varheji.

- Advertisement -

Dimitrovi, siç bëri të ditur MPJ, në fjalimin e tij foli për gjendjen aktuale dhe masat në vend në kontekst të pandemisë, si dhe në kontekst të përgatitjeve me qëllim të zgjedhjeve parlamentare të parakohshme demokratike, korrekte dhe të lira, me mbrojtje maksimale të shëndetit të qytetarëve.

“Falënderim i madh edhe për mbështetjen e shfaqur nga ana e Komisionit Evropian për sigurimin e rezervave, si dhe përfshirjen për furnizim me ilaçin “remdesivir” i rekomanduar nga Agjencia Evropiane për Ilaçe, që ishte kërkuar në konsultim me ministrin e Shëndetësisë”, tha Dimitrovi.

- Advertisement -

Theks i veçantë në biseda ishte vendosur në masat të cilat vendet e rajonit i ndërmarrin në funksion të kontrollimit të pandemisë me virusin korona, si dhe koordinimin e mëtutjeshëm gjatë lehtësimit të tyre dhe sigurimin e lirisë së lëvizjes, si në rajon, ashtu edhe mes vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Njëkohësisht u fol edhe për aktivitetet e KE-së në kontekst të hapave të ardhshëm për mbështetjen nga BE-ja gjatë përballjes me pasojat socio-ekonomike nga pandemia, ndërsa ishin shkëmbyer mendime edhe për proceset eurointegruese.

- Advertisement -

Nga ana e eurokomisarit Varheji ishte shfaqur gatishmëri për mbështetje të rajonit për kontroll të virusit, koordinim gjatë hapeve të ardhshëm për rimëkëmbjen dhe lidhjen e sërishme të rajonit me BE-në në kontekst të lirisë së lëvizjes, ku kriteri kryesor i cili është rekomanduar gjatë sjelljes së vendimeve është në bazë të pasqyrës objektive epidemiologjike./MIA

- Advertisement -

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A  i forcave të armatosura të...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen e drunjve më shumë frekuentohet...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet e rajonit, ndërsa për këtë...

“90 mijë nxënës nuk do të fillojnë vitin shkollor”! Carovska: Nga korona nxënësit u mësuan të kyçen-shkyçen në platformë

https://youtu.be/BedF4wHNcfI Jo 40 mijë, por 90 mijë nxënës priten që nesër të mos e fillojnë vitin shkollor,...

Kuman pranon se Barcelona ka nevojë për lojtarë të rinj, por kanë vështirësi financiare

Ronald Koeman thotë se Barcelona është ende duke punuar në dy ose tre nënshkrime të tjera, por që vështirësitë financiare të klubit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -