ZGJEDHJET

Category:

Evropë

Merkel: Hapje të kapitujve të parë nga negociatat me Shkupin dhe Tiranën këtë vit

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot i prezantoi prioritetet e kryesimit të vendit të saj me BE-në në gjashtë muajt e ardhshëm, duke...

KE aprovon planin gjerman prej 500 miliardë eurosh ndihma kundër Covid-19

Komisioni Evropian ka aprovuar planet gjermane për të krijuar një fond prej 500 miliardë eurosh (564 miliardë dollarë) për të mbështetur bizneset...

Austria me paralajmërim të mos udhëtohet në Bullgari, Rumani dhe Moldavi

Autoritetet austriake i paralajmëruan qytetarët të mos udhëtojnë në Bullgari, Rumani dhe Moldavi për shkak përhapjes së koronavirusit të ri në këto...

Gruaja e Zelenskit e hospitalizuar për shkak të COVID-19

Gruaja e presidentit ukrainas Volodimir Zelenski, Olena Zelenska, është shtruar në spital me Kovid-19 dhe pneumoni, kumtoi sot zyra e presidentit.

Gjermania kërkon qëndrim më të fuqishëm të BE-së ndaj Kinës

Gjermania, e cila në korrik e merr kryesimin gjashtë mujor me BE-në, paralajmëroi se do të angazhohet për qëndrim më të fuqishëm...

Xhonsoni beson se marrëveshja tregtare pas Bexitit do të arrihet deri në fund të korrikut

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Xhonson deklaroi se beson se marrëveshja tregtare pas Bregzitit është e mundshme deri në fund të...

Varadkar dhe Martin me rotacion në funksionin e kryeministrit

Kryeministri aktual i Irlandës dhe lideri i Fajn Geal, Leo Varadkar, do ta ndajë pozicionin me liderin e partisë opozitare Fijan Fol,...

BIE i ashpërson kriteret për miratimin e kredive

Kompanitë e vogla dhe të mesme në Evropën Qendrore, Lindore dhe Juglindore (CESEE) sivjet do të përballen me jashtëzakonisht kritere më të...

Shtetet e BE-së do të paguajnë 750 milionë euro për 300 milionë doza të vaksinës të “AstraZeneka”

Italia, Gjermania, Holanda dhe Franca do të paguajnë 750 milionë euro për 300 milionë doza  të vaksinës potenciale të “AstraZeneka” kundër Kovid-19...

Franca pret shpërndarjen e vaksinave për COVID-19 në BE sipas numrit të banorëve

Marrëveshja midis kompanisë britanike “Astra Zeneka” dhe Francës për vaksinën për virusin Kovid-19 parashikon shpërndarjen e vaksinës midis vendeve të BE-së në...

KE propozon javën e ardhshme të hapen kufijtë e BE-së

Komisioni Evropian sot paraqiti rekomandime shtesë për hapjen e kufijve javën e ardhshme. Kufijtë e Bashkimit Evropian u mbyllën në mes të...

Spanja po e fiton luftën kundër Kovid-19! “Asnjë klerik nuk u jep udhëzime qytetarëve si të sillen”

https://youtu.be/JE0E4fGO5UI “Qytetarët ishin të prekur nga madhësia e problemit, përkatësisht, kriza ishte aq e madhe saqë njerëzit...