Category:

Evropë

Merkeli dhe Makroni kërkojnë nga BE-ja të përgatitet për pandeminë e ardhshme të koronavirusit

Disa liderë evropianë, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel dhe presidentin francez Emanuel Makron, i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian (BE) të shqyrtojë mënyra për...

14 ditë karantinë, nëse doni të shkoni në Slloveni

Qeveria sllovene publikoi se ka sjellë vendim ata të cilët vijnë nga Maqedonia e Veriut duhet të shkojnë në karantinë të obligueshme 14-ditore. Ky vendim...

Hyjnë në fuqi masat për karantinë të udhëtarëve në Britani

Prej sot hynë në fuqi rregullat e reja sipas të cilave kush don të hyjë në Britaninë e Madhe duhet të shkojë në izolim...

BE me plan për luftë të përforcuar kundër abuzimit seksual të fëmijëve

Bashkimi Evropian do të shpall një seri masash për të luftuar abuzimin seksual të fëmijëve pas një rritje të konsiderueshme të kërkesës për përmbajtje...

Prej sot në mëngjes hapen kufijtë mes Hungarisë, Austrisë, Çekisë dhe Sllovakisë

Prej sot hiqen kufizimet për udhëtim mes Hungarisë, Austrisë, Çekisë dhe Sllovakisë, kumtoi mbrëmë shefi i diplomacisë hungareze, Piter Siarto. Gjatë një drejtimi në Fejsbuk...

Rënie të ekonomisë franceze prej 5,3 për qind në tremujorin e parë, rënie më e madhe tremujore që nga viti 1968

Ekonomia franceze ka rënë për 5,3 për qind në tremujorin e parë të vitit 2020 nga tremujori paraprak si rezultat i mbylljes së ekonomisë...

Reno do të shkurtojë 15,000 vende pune, midis të cilave 4600 në Francë

Grupi francez i automobilave Reno, i cili është në vështirësi financiare, paralajmëroi plan për kursim prej dy miliardë eurosh në tre vitet e ardhshme...

Komisioni Evropian do të prezantojë plan për rikuperim ekonomik

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursulla fon der Lajen sot do ta prezantojë propozim planin zyrtar për rikuperim evropian ekonomik nga pandemia e fundit me...

Testi më i shpejtë për Covid–19 i gatshëm në mes të qershorit

Testi i shpejtë i pështymës Covid-19 që jep rezultate brenda një ore, do të jetë i disponueshëm në Evropë në mes të qershorit. Ka...

Në ditën e parë të punës në Bruksel, Lajçak u takua me ambasadorët nga Ballkani Perëndimor

Përfaqësuesi special i BE-së për marrëveshjen Prishtinë-Beograd dhe çështje tjera nga Ballkani Perëndimor, Mirosllav Lajçak sot, në ditën e parë të punës së tij...

Hahn: Ballkani Perëndimor i takon Evropës

Eurokomisioneri për Buxhetin dhe Administratën i Bashkimit Europian, Johannes Hahn, deklaroi se Ballkani Perëndimor i takon Evropës dhe përpjekjet e vendeve nga ky rajon...

Protestë në Kiev kundër politikës së Zelenskit

Në qendër të Kievit mbahet protestë kundër politikës së presidentit ukrainas Volodimir Zelenski. Gjatë konferencës për shtyp, dedikuar përvjetorit të parë nga hyrja e tij...