Category:

Evropë

Duda në epërsi pas rrethit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Poloni

Sipas të dhënave preliminare nga zgjedhjet e djeshme presidenciale në Poloni, shefi aktual i shtetit Andzhej Duda ka fituar 41,8 për qind të votave,...

E Majta dhe Të Gjelbrit fitues në zgjedhjet lokale në Fracë

Raundi i dytë i zgjedhjeve lokale të vitit 2020 në Francë do të shënohet nga mosdalja rekorde të votuesve. Pas votimit, e majta pikturohet...

Merkel i bëri thirrje BE-së të solidarizohet gjatë kohës së pandemisë me COVID-19

Kancelarja gjermane Angela Merkel, u bëri thirrje sot vendeve anëtare të BE-së që të solidarizohen gjatë kohës së pandemisë me koronavirusin e ri. “Tani nevojitet...

Konferenca për të ardhmen e Evropës do të fokusohet në politikat afatmesme dhe afatgjata

Këshilli i BE-së kumtoi se Konferenca për të ardhmen e Evropës do të mbahet” pasi që të lejojë situata epidemiologjike”. Këshilli i BE-së vlerëson se...

Në Britani filluan testimet me vaksinë kundër COVID-19

Në Britani të Madhe filloi imunizimi i vullnetarëve me vaksinën e re kundër koronavirusit, lajmëruan mediumet lokale. Rreth 300 persona në javët në vijim do...

Pompeo: SHBA-ja punon me vendet evropiane në gjetjen e mënyrës për udhëtim të sigurt

Sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo deklaroi sot se SHBA-ja po punon me vendet evropiane dhe vendet tjera se si të rivendoset udhëtimi i...

Kurc është marrë në pyetje nga këshilli parlamentar hetues për aferën “Ibica”

Kancelari austriak Sebastijan Kurc sot u përgjigj në pyetjet nga komisioni parlamentar për hetime të korrupsionit, i ashtuquajturi komiteti “Ibica”. Anëtarët e këshillit kërkuan nga...

Më 29 qershor në Mazeberg takim Makron dhe Merkel

Presidenti i Francës Emanuel Makron më 29 qershor  do të takohet me  kancelaren gjermane Angela Merkel në qytetin Mazeberg, me ç’rast do të bisedojnë ...

Londra ka shpenzuar pothuajse 23 miliardë funta për shtatë ditë për planin qeveritar për mbrojtje nga papunësia

Krahas asaj që Britania e Madhe paralajmëroi lehtësim të masave dhe ripërtiru punën në një pjesë të bizneseve, shpenzimet e rritura për mbështetjen e...

Jens Shpan: Rreziku nga koronavirusi nuk kalon

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Shpan theksoi se rreziku nga koronavirusi nuk është duke kaluar, pasi dje janë vendosur masa urgjente në shtetin Uestfalia...

Ekonomia gjermane nuk do të rimëkëmbet para vitit 2022, konsideron Këshilli i ekspertëve ekonomikë

Ekspertët ekonomikë gjermanë vlerësojnë se rezultatet ekonomike në vend nuk do të kthehen në nivelin e vjetër para vitit 2022, pas uljes së sivjetme...

KE: Vendimin për hapjen e kufijve me Ballkanin Perëndimor duhet ta marrin vendet anëtare

Edhe krahas rritjes së numrit të të infektuarve me Kovid-19 në Ballkanin Perëndimor, Komisioni Evropian nuk e ndryshon rekomandimin për hapjen e kufijve me...