ZGJEDHJET

Category:

Botë

Vdes mbretëresha e Afrikës së Jugut

Familja mbretërore në Afrikë të Jugut ka konfirmuar vdekjen e mbretëreshës Noloviso Sandile nga Covid-19. Mbretëresha Noloyiso, 56 vjeçe, shërbeu si përfaqësuese...

Trump: Do të ndërpres fondet publike nëse nuk rihapen shkollat

Presidenti amerikan, Donald Trump kërcënoi se do të ndërpresë fondet publike për shkollat nëse ato nuk do të rihapen.

KS i OKB-së nuk e miratoi rezolutën ruse për Sirinë

Një draft-rezolutë e Rusisë për vazhdimin e ndihmës humanitare për Sirinë e shkatërruar nga lufta ka dështuar në Këshillin e Sigurimit të...

OBSH: Nuk është koha për zvogëlimin e masave

Organizata Botërore e Shëndetësisë porositi se nuk është koha për zvogëlimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, por duhet edhe dyfish ose...

Borel: Kina dhe Rusia e shfrytëzojnë pandeminë për përhapjen e ndikimit të tyre

Përfaqësuesi i lartë për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë Zhozel Borel sot paralajmëroi në aktorët e rrezikut jashtë Evropës, para së gjithash janë...

Kurti e Makron flasin në telefon për dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti mbrëmë ka pasur një bisedë telefonike me presidentin e Francës, Emanuel Makron, të cilin e informoi për...

Spanja afër fillimit të qetësimit të gjendjes me virusin

Të dhënat e reja për koronavirusin në Spanjë janë inkurajuese dhe vendi po i afrohet fillimit të qetësimit të epidemisë, deklaroi sot kryeministri spanjoll,...

Goditet me raketa baza amerikane në Afganistan

Pesë raketa këtë mëngjes goditën një bazë amerikane në Afganistan, kumtuan dy përfaqësues të forcave amerikane. Në sulmin, për të cilin përgjegjësinë e ndërmori...

Junker “pro” rritjes së buxhetit të BE-së

Në krizën aktuale me pandeminë bëhet fjalë për shëndetin e njerëzve, për jetën dhe vdekjen dhe ndaj kësaj duhet të ketë marrëdhënie krejt ndryshe...

Mbi 1,5 milion të infektuar me COVID-19!

Në botë deri më tani janë regjistruar mbi 1,5 milion persona të infektuar me virusin korona prej të cilëve kanë ndërruar jetë më shumë...

936 viktima të reja nga koronavirusi në Britani

Numri i vdekjeve në Britani të Madhe nga koronavirus është rritur përsëri në azhurnimin e fundit ditor për krizën që e ka vendosur vendin...

Vuhani prej sot sërish i hapur

Kryeqyteti i provincës kineze Hubei, ku për herë të parë u paraqit koronavirusi i ri, prej sot sërish është hapur pas bllokadës 76 ditore....