Category:

Botë

Kinë, rritet prodhimi i biçikletave elektrike

Numri i biçikletave elektrike në Kinë ka arritur rreth 300 milionë, me shitje vjetore prej më shumë se 30 milionë njësi në...

Johnson me plan dimëror për Covid-19

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, shpjegoi në një fjalim publik sot detajet e daljes nga bllokimi, i cili fillon më...

Bill Gates: Mund të rikthehemi në normalitet verën e 2021-shit

Bashkëthemeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates thotë se jeta mund të kthehet në normalitet verën e vitit 2021, nëse vaksinat COVID-19 nuk...

Rritet për 20% numri i viktimave nga COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe është rritur për 20 për qind nga një ditë më parë dhe tani është...

Pasojat që do të sjellë COVID-19, studiuesit paralajmërojnë rritje të vetëvrasjeve dhe varfërisë 

Këto janë masat më dramatike që qeveritë e vendeve të ndryshme të globit kanë ndërmarrë që nga Lufta e Dytë Botërore. Për të luftuar...

OBSH: Koronavirusi sulmon persona gjithnjë e më të rinj

Gjithnjë e më shumë të rinj kanë formë më të rëndë ose vdesin nga koronavirusi i ri, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë. Ekspertët e OBSH-së...

Italia nuk është më shteti evropian me më shumë të infektuar me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë e Spanjës kumtoi se në vend janë regjistruar 7.000 të infektuar të rinj me Kovid-19. Numri i përgjithshëm i të infektuarve me...

COVID-19 mbyll 30 qytetet të mëdha të Turqisë

Ndalohet hyrja dhe dalja prej 30 qyteteve të mëdha të Turqisë në kohëzgjatje prej 15 ditëve, publikoi në Tuiter gjatë fjalimit drejtuar popullit presidenti...

“Do të numërojmë mijëra të vdekur” paralajmëron kryeministri suedez

Suedia do të duhet të përgatitet për mijëra të vdekur nga koronavirusi i ri, deklaroi kryeministri i vendit Stefan Loven. “Do të numërojmë mijëra të...

Mbi 6.500 të vdekur nga COVID-19 në Francë

Në 24 orët e fundit në Francë janë regjistruar 588 raste të reja të vdekjes nga Kovid-19, me çka numri i viktimave është rritur...

Gjendja me Kovid-19 në Botë deri në orën 20

Sipas të dhënave më të fundit, në botë deri më tani janë regjistruar 1.079.978 persona të infektuar me koronavirusin e ri. Nga këtа kanë...

Mijatoviq: Liria e shtypit nuk guxon të minohet me masat për luftë kundër dezinformatave për KOVID-19

Komisarja e Këshillit të Evropës për të drejta të njeriut, Dunja Mijatoviq paralajmëron se liria e shtypit nuk guxon të minohet me masat për...