Category:

Botë

Amazon para festave do të punësojë 100.000 punëtorë sezonalë

Kompania amerikane Amazon kumtoi se ka punësuar 100.000 njerëz në kohë të përcaktuar për shkak të rritjes së porosive përmes internetin para...

Meksikë: Janë gjetur mbi 50 trupa të varrosur në fshehtësi, dhjetëra janë gra

Mbetjet e 59 trupave të njerëzve janë zbuluar në varrezat masive në shtetin meksikan Guanahuato, ku është regjistruar  shkallë e lartë e...

Orë policore në Filadelfi për shkak dhunës gjatë protestave

Autoritetet në Filadelfi vendosën orë policore prej mbrëmë për të parandaluar vjedhjet dhe dhunën gjatë protestave që shpërthyen pasi policia vrau një...

U shua zjarri pyjor në zonën e termocentralit bërthamor Çernobil

Zjarri i madh pyjor në zonën e ndaluar rreth termocentralit bërthamor Çernobil është shuar, por nevojiten disa ditë para se tërësisht të shuhet zjarri,...

Stoltenberg paralajmëron video-konferencë të ministrave të mbrojtjes për COVID-19

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot paralajmëroi se nesër do të mbahet video konferencë e ministrave të mbrojtjes të vendeve-anëtare të Aleancës,...

Politikanë e shkencëtarë botërorë me kritika ndaj Kinës për fshehjen e rrjedhës së pandemisë

Më shumë se 100 politikanë, shkencëtarë dhe aktivistë nga Evropa, Australia dhe SHBA kanë nënshkruar letër të hapur duke kritikuar Partinë Komuniste të Kinës...

KE-ja nesër do të debatojë për lehtësim të masave restriktive

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen nesër do t’i prezantojë kriteret dhe kushtet të cilat vendet anëtare duhet t’i marrin parasysh gjatë...

Paratë e mbetura nga buxheti i BE-së pothuajse tërësisht do të destinohen për pandeminë

Këshilli i BE-së kumtoi se sot janë miratuar propozimet për ndryshime të  buxhetit të Unionit për vitin 2020 që të sigurohet  ndihmë më e...

Sanders e mbështet Bajdenin për kandidat presidencial të Partisë demokratike

Berni Sanders, i cili është tërhequr nga gara për nominimin nga partia demokratike, e ka mbështetur Xhon Bajden si kandidat, i cili mund të...

OBSH: Më së shpejti për një vit mund të presim vaksinë kundër COVID-19

Zëdhënësja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Margaret Haris deklaroi sot se vaksinë kundër Kovid-19 do të prodhohet për rreth 12 muaj. “Ne vlerësojmë se do...

Rënie e numrit të të infektuarve me COVID-19 në Shqipëri

Në Shqipëri në natën e fundit është shënuar rënie e të infektuarve të rinj me COVID-19. Sipas Eugena Tomini nga Instituti për Shëndet Publik, të...

Gjendja me COVID-19 në botë deri në orën 10

Sipas të dhënave më të reja në botë ka 1.929.633 persona të infektuar me kornavirusin e ri. Prej tyre kanë vdekur 119.785, ndërsa janë...