Bytyqi u apeloi kolegëve të tij funksionarë: Të marrin fund diskutimet për dygjuhësinë në kompanitë private

Must Read

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do të vizitojë Maqedoninë

Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut. Këtë e bëri të...

Bislimi: Bullgaria gjithnjë ka qenë në anën e gabuar të historisë

Historiani Muzafer Bislimi në Click Plus në TV21, tha se Bullgaria gjithmon ka qenë në anën e...

Ratkoceri: Bullgaria nuk do të kërkojë ndryshime Kushtetuese!

Nga pala bullgare nuk është bërë presion për ndryshime Kushtetuese – tha Arben Ratkoceri në Click Plus...

Zv/kryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi apeloi që të marrin fund diskutimet për vendosjen e dygjuhësisë në kompanitë private. Fakti që sot flasim në tre gjuhë tregon se sa konkurrente është një ekonomi, tha Bytyqi gjatë nënshkrimit të marrëveshjes me kompaninë gjermane WIK.  Zv/kryeministri e la të hapur çështjen për punësimet etnike në kompanitë private. I pyetur nëse kjo masë do të thotë shpenzime ekstra të mjeteve buxhetore, ai tha:

 “Nuk e di se ku e kemi parë shpenzimin e parave të popullit…Kjo është e njëjtë sikur të më pyesni nëse planifikojmë investime kapitale prej 1 miliardë. Buxheti a do të mund të durojë një gjë të tillë? Për momentin mund të them në mënyrë hipotetike nëse do të durojë ose jo, për shkak se ende nuk kemi asgjë konkrete”, tha Fatmir Bytyqi – Zv/kryeministër për Çështje Ekonomike.

- Advertisement -

Një ditë me parë Këto ditë ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi theksoi se do të bëjë gjithçka që masa për punësimet etnike të realizohet.

 “Nëse më pyesni mua si ministër për ekonomi, do të bëjë përpjekjet më të mëdha që ajo masë të fillojë të realizohet. Do të kërkoj nga Qeveria, me sjelljen e propozim buxhetit për vitin e ardhshëm të parashihen mjete të tilla”, u shpreh Kreshnik Bekteshi – Ministër i Ekonomisë.

Zv/kryeministri Bytyqi tha se deri të premten do të dihet se si është gjendja e buxhetit dhe zbatimi i pakos së katërt të masave ekonomike.

 “Sipas të gjitha gjasave deri të premten do të kemi qëndrim të qartë për kapacitetin e buxhetit për ulje të shpenzimeve dhe lëshim të një pjese të mjeteve për pakon e katërt dhe do të mund t’i  përgjigjemi pyetjes, se sa do të peshojë. Por edhe kësaj here si çdo herë tjetër do të peshojë aq se sa i nevojitet ekonomisë”, u shpreh Fatmir Bytyqi – Zv/kryeministër për Çështje Ekonomike.

Zv/kryeministri Bytyqi sot nënshkroi Marrëveshje për ndihmë shtetërore me menaxherin e përgjithshëm të kompanisë gjermane WIK, Verner Shojb. Me marrëveshjen parashihet investim të dytë të kompanisë gjermane në vlerë prej 2,5 milionë eurove dhe 100 punësime të reja.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do të vizitojë Maqedoninë

Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut. Këtë e bëri të ditur zëvendëskryeministri i parë dhe...

Bislimi: Bullgaria gjithnjë ka qenë në anën e gabuar të historisë

Historiani Muzafer Bislimi në Click Plus në TV21, tha se Bullgaria gjithmon ka qenë në anën e gabuar të historisë.

Ratkoceri: Bullgaria nuk do të kërkojë ndryshime Kushtetuese!

Nga pala bullgare nuk është bërë presion për ndryshime Kushtetuese – tha Arben Ratkoceri në Click Plus në TV21.

Në komisionin maqedono-bullgar të ketë edhe shqiptarë – tha Ratkoceri në Click Plus

Gazetari Arben Ratkoceri nëpërmjet emsionit Click Plus sugjeroi që në komisionin maqedono-bullgar të ketë edhe shqiptarë. https://www.facebook.com/tv21hd/videos/3307059782663361

Llalla: Hapja e çështjes Shkup-Sofje nuk është e drejtë, Bullgaria do të dështojë në këtë gjë!

Historiani Arben Llalla në Click Plus në TV21, thotë se nuk është e drejtë hapja e çështjes mes Maqedonisë së Veriut dhe...

More Articles Like This