Britanisë i kërcënohet kriza më e rëndë në disa shekujt e kaluar

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Britania e Madhe me shumë gjasa do të goditet nga kriza më e rëndë ekonomike në disa shekuj, pasi aktiviteti ekonomik pothuajse ka vdekur si rezultat i pandemisë së koronavirusit. Këtë e paralajmëroi sot njëri nga strategët e Bankës së Anglisë.

Jan Vlieg, anëtar i komitetit të normave të interesit të Bankës, paralajmëroi se “bazuar në treguesit e hershëm dhe përvojën e vendeve të tjera të goditura nga kriza pandemike deri më tani, ne duket se po përballemi me një rënie ekonomike që është më e shpejtë dhe më e thellë se gjithçka që kemi parë në shekullin e kaluar, ndërsa mbase edhe më shumë shekuj mbrapa”.

“Pandemia dhe masat e izolimit kanë shkaktuar tronditje dramatike në kanalin e furnizimit, sepse njerëzit nuk janë duke punuar, por edhe në kanalin e kërkesës, sepse karantina i ka prishur modelet e zakonshme të konsumit”, tha Vlieg. Ai shtoi se indeksi PMI tregon, për shembull, se sektori i shërbimeve financiare po përballet shumë më mirë me krizën sesa industria prodhuese ose tekstile.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë tha se qeveria do të duhej të huazojë 180 miliardë paund (223 miliardë dollarë) gjatë tre muajve të ardhshëm për të paguar për masat e pashembullta që ka ndërmarrë për ta parandaluar kolapsin e ekonomisë./MIA

- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -