Baltë e mjerim në lagjen “Prilepska” të Kërçovës, banorët kërkojnë energji elektrike dhe asfaltimin e rrugës

Must Read

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime ...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i...

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të...
- Advertisement -

Rrugë të mbushura me ujë, baltë, shtëpi të vjetra, varfëri e mjerim në Lagjen “Prilepska” në Kërçovë.

Banorët e kësaj lagje i takojnë komunitetit rom, shtëpitë i kanë të ndërtuara rreth lumit dhe çdo vit ka pësojnë nga përmbytjet.

- Advertisement -

Në një shtëpi një apo dy dhomëshe jetojnë nga 10 persona. Autoritetet i vizitojnë vetëm para zgjedhjeve sa për t’ua marrë votën, thonë banorët.

Kërkesa e tyre e vetme është që tu shtrohet rruga me bekatona dhe tu sillet energji elektrike, sepse siç thonë, jetojnë si në mesjetë.

- Advertisement -

Ata ankohen se as fëmijët nuk ua pranojnë në shkollë sepse janë të papastruar dhe jo të veshur mirë. Në këtë lagje në vitin 2018 ka pasur vërshime të mëdha ku Lumi i Zajazit doli nga shtrati dhe u vërshuan shumë shtëpi dhe baraka ku ata jetojnë. Mbi 800 persona mbetën pa kulm mbi kokë.

Ata thonë se për vërshimet kanë marrë nga 1000 denarë, edhe ato dikush i ka marrë e dikush jo sepse siç thanë, nga komuna ju kanë thënë se xhirollogarinë e kanë të bllokuar.

- Advertisement -

Grubi: Ideja për subvencionim nuk është vetëm për shqiptarët, por për të gjithë!

Subvecionet për bashkësitë e pakicave për momentin janë vetëm debat i cili është i hapur. Subvencionuam punësime  në investimet e huaja  në...

Zv/kryeministri Grubi premton se do të angazhohet për barazi gjinore në politikë

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive, Artan Grubi, i cili para dy ditëve paralajmëroi...

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të ditura pesë pikat me prioritet...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin Bullagr, me të cilën Bullgaria...

Përmbytje në rajonin rus Habarovsk

Për shkak të rritjes së nivelit të lumit Amur në rajonin Habarovsk në Lindjen e Largët ruse janë përmbytur 29 lagje.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -