Avokatit i Popullit pranon ankesa të shumta! Qytetarët ankohen nga Fondi Pensional

Must Read

Nuredini: 75% e gazifikimit primar është ndërtuar në perëndim të vendit dhe 90-95% në jug

Rrjeti sekondar dhe terciar për gazifikimin e vendit do të vazhdojë pas zgjidhjes së problemit me GAMA,...

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa...

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një...
- Advertisement -

Qytetarët kur nuk arrijnë të kryejnë punë në institucionet e vendit, ia mësynë zyrës së Avokatit të Popullit.

Në Kërçovë në zyrën e avokatit të popullit i cili mbulon disa komuna, ankesa më të shumta ka ndaj fondit pensional, procedurave juridike të MPB, punësimet në administratë etj. Ylber Rufati, përfaqësues i Avokatit të Popullit në Kërçovë tha se qytetarët ankohen ndaj institucioneve të cilët i vonojnë procedurat e tyre.

- Advertisement -

“Më tepër ankohen ndaj procedurave nga Fondi pensional, ndaj procedurave juridike të MPB, gjykatave si dhe ndaj punësimeve të ndryshme të cilët edhe pse kanë marr vendime, institucionet e ndryshme nuk i kanë thirrur ata sipas vendimit të marrë” tha për TV21 Avokati i Popullit në Kërçovë.

Problem më të theksuar ka komuniteti rom tha Ylber. Sipas tij së fundmi komuniteti rom ka dërguar peticion deri te ata për të kërkuar nga institucionet e vendit që tua mundësojnë kushtet elementare për jetesë.

- Advertisement -

“Komuniteti rom është më së tepërmi i anashkaluar nga institucionet e shtetit dhe kemi tre peticione Janë peticione të ardhura nga një organizatë joqeveritare dhe jemi në vazhdim të procedurave shpresoj të kemi epilog pozitivë sepse janë kërkesa elementare pavarësisht se vendi dhe pozita ku janë ndërtuar objektet është i pa legalizuar  dhe pa privatizim mirëpo komuniteti rom kërkon në një far mënyre nga institucionet e Kërçovës ta realizojnë këtë në mënyrë juridike” tha Rufati.

Avokatura e popullit ka të drejtë të ngrejë procedurë edhe pa i informuar qytetarët nëse shohin padrejtësi tek institucionet e shtetit.

- Advertisement -

Vitin e kaluar në këtë zyrë janë pranuar 255 lëndë, ndërsa 187 nga këto kanë marrë epilog pozitiv. Pjesa e mbetur është në procedurë e sipër./TV21

- Advertisement -

Nuredini: 75% e gazifikimit primar është ndërtuar në perëndim të vendit dhe 90-95% në jug

Rrjeti sekondar dhe terciar për gazifikimin e vendit do të vazhdojë pas zgjidhjes së problemit me GAMA, informoi sot Ministri i Mjedisit...

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa ishte refuzuar, dhe se ajo...

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e Shëndetësisë dhe të Mjedisit Jetësor...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -