Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Must Read

Zekiri, Llukarevska dhe Kadrija japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Kadrija nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një...

Mickoski kërkon nga Qeveria që të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna,...

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sharçeviq për të hyrë në vend, si përgjigje e “vazhdimit të fushatës” kundër Kosovës nga autoritetet e Beogradit, publikoi portali “Gazeta ekspres”.

Siç njoftoi korrespodenti i MIA-s nga Prishtina, Sharçeviq, bazuar në protokollet për vizitat e ndërsjella të zyrtarëve të Kosovës në Serbi dhe anasjelltas, kërkoi të vizitojë një institucion arsimor në Mitrovicën e Veriut, komunë në pjesën veriore të Kosovës, e banuar nga një shumicë serbe.

Kërkesa e ministrit serb, sipas burimeve të mediave të Prishtinës nga MPJ-ja e Kosovës, u refuzua për shkak të disa veprimeve të Beogradit të drejtuara kundër shtetit të Kosovës.

“Ka disa arsye pse kërkesa u refuzua: Qeveria e Serbisë e vazhdon fushatën kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës; Qeveria e Serbisë është duke azhurnuar vazhdimisht urdhër-arrestet ndërkombëtare në Interpol për pretendime të krimeve të luftës të qytetarëve të Kosovës dhe ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gjithashtu, Qeveria e Serbisë, përkundër promovimit të vazhdueshëm të të drejtave të komunitetit serb në Kosovë, vazhdon të hyjë në projektet e Republikës së Kosovës për integrim më të mirë të asaj pakice”, thuhet në shpjegimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës.

Kjo është hera e dytë që autoritetet e Kosovës nuk e lejojnë Sharçeviqin të hyjë në vend, pasi atij iu refuzua kërkesa në qershor 2019, së bashku me drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, për t’i vizituar fakultetet brenda universitetit shtetëror në Prishtinë të vendosur në Mitrovicën e Veriut./MIA

Zekiri, Llukarevska dhe Kadrija japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Kadrija nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga funskioni i deputetit. Dorëheqjet vijnë...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një repart tjetër i pranimit, me...

Mickoski kërkon nga Qeveria që të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë,...

Zaev për TV21: Nuk kam pasur kontakt direkt me Spasovskin, por do të testohem

Kryeministri i vendit Zoran Zaev për TV21 deklaroi se nuk ka pasur kontakt me ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovskin, por...

Jani Makraduli drejtor në Postat e Maqedonisë, Zhernovski në NP për Infrastrukturë Hekurudhore?

TV21 mëson se ish kryetari i Komunës Qendër, dhe ish zëvendësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Andrej Zhernovski, do të jetë...

More Articles Like This