Arratisen rreth 2.000 të burgosur gjatë sulmit në dy burgje në Nigeri

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Gati 2.000 të burgosur u arratisën pasi grupe të mëdha njerëzish sulmuan dy burgje në Nigeri, ndërsa autoritetet njoftuan vendosjen e orës policore 24 orësh në Lagos në përpjekje për të shuar trazirat që shpërthyen gjatë dy javëve të protestave kundër brutalitetit të policisë.

Inspektori i Përgjithshëm i Policisë vendosi policë në të gjithë vendin dhe urdhëroi forcat të rrisin sigurinë përreth institucioneve korrektuese.

“Forcat (e sigurisë) tani do të kenë autoritetin e plotë ligjor për të parandaluar çdo përpjekje të mëtejshme për të rrezikuar jetën ose pronën e qytetarëve”, thuhet në kumtesëm e policisë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Mohamed Manga deklaroi se grupe të mëdha të armatosura kishin sulmuar dy institucione korrektuese dhe kishin mposhtur rojet.

Ai shtoi se, sipas numërimit të fundit, 1.993 të burgosur janë arratisur. /MIA

TË NGJAJSHME