Anketë/SHBA: Një e katërta e amerikanëve nuk kanë ose kanë interesim të vogël të pranojnë vaksinë kundër COVID-19

Must Read

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës,...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte...

Sipas një studimi të kryer nga “Rojters” dhe Ipsos, një e katërta e amerikanëve nuk kanë ose kanë interesim të vogël për të pranuar vaksinë kundër koronavirusit.

Anketa tregoi se administrata e presidentit Tramp po përballet me një krizë serioze të besimit për shkak të vendimeve të tij shpesh kontradiktore gjatë pandemisë dhe kritikave të shumta publike.

Rreth 36 për qind e të anketuarve thanë se nuk do ta pranojnë vaksinën nëse presidenti Tramp thotë se është e sigurt, ndërsa vlerësimi i presidentit do të ketë efekt pozitiv vetëm në 14 përqind të të anketuarve.

Shumica e të anketuarve thanë se do të ndikohen më shumë nga rekomandimet e Drejtorisë së Ushqimit dhe Barnave ose nga rezultatet e kërkimeve shkencore.

Gati 14 për qind e të anketuarve thanë se nuk janë të interesuar për vaksinën, ndërsa 11 për qind nuk kanë vendosur akoma.

Ekspertët vlerësojnë se është e nevojshme 70 për qind e amerikanëve të jenë imun në koronavirusin, ose falë vaksinës ose të shëruarve nga Kovid-19 për të arritur imunitet kolektiv./MIA

- Advertisement -

Latest News

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...

Ueb faqja “Bli Produkte Vendore” joaktive! Qytetarët ende s’mund t’i tërheqin vauçerët

https://youtu.be/oJcsaXalgIM Dje duhej të publikoheshin të dhënat, por ueb faqja “bli produkte vendore” (www.kupuvajdomasni.gov.mk) as sot nuk...

Një mjeke del pozitive në gjinekologjinë e Tetovës! E infektuara nuk ka pas kontakte me pacientë

https://youtu.be/DTb2yFFdIgU Një mjeke në repartin e Gjinekologjisë në Spitalin Klinik të Tetovës gjatë ditës së sotme ka...

Zyrtare: Kthehet ora policore! Nga enjtja ora 21h deri të hënën ora 05h

Qeveria miratoi propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për  kthimin e orës policore,  me çka Shkupi, Shtipi, Kumanova dhe Tetova, që nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -