Ambasada e Rusisë i dërgoi notë proteste Osllos për shkak të dëbimit të diplomatit rus

Must Read

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit...

5 viktima, 88 raste të reja me Covid-19 dhe 135 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1618 testime të realizuara 88 persona...

Qeveria përgatitet për masa të reja restriktive, do të ketë dënime për ahengje familjare

Në konferencën për media u paralajmërua se Komisioni për sëmundje ngjitëse është në përpilim e sipër të...
- Advertisement -

Ambasada e Rusisë në Norvegji sot kumtoi se i ka dërguar ankesë zyrtare Osllos pasi që policia norvegjeze arrestoi dhe dëboi një diplomat rus, i cili ndërkohë është dëbuar nga vendi.

Paraprakisht, zëdhënësja e Ministrisë norvegjeze të Punëve të Jashtme, Siri Svendsen deklaroi se Norvegjia ka dëbuar një diplomat rus. Kjo pasoi pasi që para disa ditëve në Osllo u arrestua një norvegjez i dyshuar për spiunazh në dobi të Rusisë.

- Advertisement -

“E njoftuam ambasadorin e Rusisë se një nëpunës i Ambasadës është i padëshiruar si diplomat dhe se do të lutet ta braktisë Norvegjinë”, deklaroi Svendsen.

Shërbimi sekret i Norvegjisë (PST) të hënën kumtoi se para dy ditëve ka arrestuar norvegjezin e dyshuar se i ka dorëzuar informata të besueshme një personi të identifikuar si agjent i shërbimeve sekrete ruse.

- Advertisement -

Diplomati rus nga Sektori tregtar i Ambasadës do të duhet që deri në fund të javës të largohet nga Norvegjia.

Ndërsa norvegjezi i arrestuar ka punuar në Zyren për certifikata, e specializuar për kontroll të instalimeve industriale dhe të mjeteve komunikuese. Ai pranoi se ka dorëzuar informata në këmbim të “shumës së konsiderueshme të parave”, por se beson se informatat e tilla nuk i rrezikojnë interesat shtetërore.

- Advertisement -

PST në raportin e vet vjetor, të publikuar në shkurt, paralajmëroi për rreziqet nga spiunazhi në dobi të Rusisë, Kinës dhe Iranit në sfera të ndryshme.

- Advertisement -

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit të Strumicës. Pas denoncimit MPB...

5 viktima, 88 raste të reja me Covid-19 dhe 135 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1618 testime të realizuara 88 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

Qeveria përgatitet për masa të reja restriktive, do të ketë dënime për ahengje familjare

Në konferencën për media u paralajmërua se Komisioni për sëmundje ngjitëse është në përpilim e sipër të planit për zbatim të masave...

Rritja e rasteve erdhi nga dasmat, do t’i ashpërsojmë kontrollet, është e patolerueshme hotelierët të mos i respektojnë masat, tha Filipçe

Duke folur për valen e re të Kovid-19, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe përfundoi se rritja e rasteve pozitive ka ardhur për...

Pas hapjes së kufijve, më shumë raste pozitive u importuan nga Shqipëria, tha Filipçe

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe duke folur për incidencën e virusit Kovid-19 gjatë kohës së fundit, deklaroi se numrat e fundit të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -