Alarm për rritje të rrezikut nga zjarret në ambiente të hapura, apelohet për kujdes

Must Read

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me...
- Advertisement -

Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim në përputhje me Ligjin për mbrojtje dhe shpëtim dhe Ligjin për pyjet paralajmëron rrezik të shtuar nga zjarret në ambiente të hapura dhe apelon që qytetarët të sillen me përgjegjësi me qëllim që të ruhen pasuritë natyrore të vendit nga dëmtimet e pakthyeshme.

“Për shkak të rritjes së temperaturave gjatë ditëve në vijim dhe paraqitjes së një periudhe të thatë, rreziku i zjarreve në ambiente të hapura është rritur dhe kjo situatë kërkon mobilizim të të gjitha subjekteve në mbrojtjen nga zjarri – NP Pyjet kombëtare, Njësite të pushtetit lokal, Njësite territoriale të zjarrfikësve dhe DPHM. Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim u bën thirrje qytetarëve që të veprojnë me përgjegjësi në mënyrë që të ruhen pasuritë natyrore të vendit nga dëmtimet e pakthyeshme”, thuhet në kumtesën e Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim.

- Advertisement -

Nga DMSH gjithashtu theksohet se ata janë të gatshëm të veprojnë në çdo kohë me burimet e tyre materiale-teknike dhe njerëzore./MIA

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të dyshuar të prekur me Covid-19...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60 vjet, tregojnë rezultatet e analizave...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

Suarez nënshkruan me Atletiko Madridin

Luis Suarez zyrtarisht është lojtar i Atletiko Madridit. Lojtari nga Uruguai, i cili e braktisi Barcelonën me lot në sy, pasi ishte...

Poliklinika të reja do të ketë në Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re – premtoi Filipçe

Poliklinika të reja do të ketë në lagjet Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re, paralajmëroi sot ministri i Shëndetësisë,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -