Adhuruesi i automjeteve ndërton makinën “bishë”, Ramadani: Ka start shumë më të vrullshëm se një makinë sportive

Must Read

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov.

Shpresa të reja për revitalizimin e Treskës, Këshilli i Komunës së Sarajit pritet që nesër ta miratojë planin urbanistik

https://youtu.be/BMWSFV9a2Aw “Kaloi edhe kjo verë, ndërsa Liqeni i Treskës mbetet ashtu siç...

90% e zanateve drejt zhdukjes, i pret historia! Miçoja, prodhuesi i fundit i litarit në Kërçovë

https://youtu.be/FmY5GAjlsgc Zanati për prodhimin e litarit me dorë, si duket do të...
- Advertisement -

Brenda kësaj garazhe është e parkuar kjo makinë, të cilën pronari i vet e quan bishë. 

Në pamje të parë të jep përshtypjen se ka të bëjë me një makinë garave Formula, por do të ndryshoni mendim sapo ta shihni nga prapa.

- Advertisement -

Ky mjet lëvizës, gjysmë makinë e gjysmë motor është punuar nga automekaniku Bajram Ramadani.

Me 2 rrota përpara e 1 mbrapa, ky mjet bën start shumë më të vrullshëm se një makinë

- Advertisement -

Ramadani shpalos detaje se si e filloi dhe se si i erdhi ideja që të bëj këtë lloj makine.

“Themeli i kësaj ka qenë dy shinat e para, ja këtu diku e kam rregulluar. I kam marr dimensione sikurse për katër rrota, mandej kam filluar ta bëj sikur për katër dhe pastaj e kam bërë me një mbrapa”, tha Bajram Ramdani, automekanik.

- Advertisement -

TV21: Përse e ke bërë me një rrotë mbrapa, apo vetëm që të jetë e veçantë.

“Vetëm me qenë e veçantë, më interesant”, u shpreh Ramadani.

Në këtë moto-veturë janë përdorur amortizues të makinave, të cilët së bashku me trupin, i japin mjetit lëvizës aerodinamikë të paparë, sidomos gjatë vozitjes në shpejtësi të madhe.

 “Ka disa pjesë makine si­ç është krahu i veturës domethënë timoni i veturës, mbajtëset e poshtme, amortizimet janë të motorit, dhe mbajtëset lartë, kjo është bërë me dy sepse, amortizimet e veturës nxinin shumë vend dhe ashtu nuk mundesh t’ia japish aerodinamikën që e ka tani, sepse i pengonin ato amortizime për këtë arsye e kam bërë me dy palë mbajtëse”, theksoi Bajram Ramadani, automekanik.

Bajrami thotë se pjesën më të madhe të këtij e projekti e ka bërë gjatë kohës së karantinës. Ai thotë se nuk është aq i pasionuar pas makinave të reja, të shtrenjta, luksoze e sportive, sepse të gjitha këto kritere i posedon edhe moto-vetura e tij, të cilën e ndërtoi i vetëm në këtë garazhe të vogël. 

- Advertisement -

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov. Siç informoi QRMK pas...

Shpresa të reja për revitalizimin e Treskës, Këshilli i Komunës së Sarajit pritet që nesër ta miratojë planin urbanistik

https://youtu.be/BMWSFV9a2Aw “Kaloi edhe kjo verë, ndërsa Liqeni i Treskës mbetet ashtu siç ka qenë! I pa rregulluar...

90% e zanateve drejt zhdukjes, i pret historia! Miçoja, prodhuesi i fundit i litarit në Kërçovë

https://youtu.be/FmY5GAjlsgc Zanati për prodhimin e litarit me dorë, si duket do të mbetet vetëm si kujtim për...

Tateshi i epërm dhe i poshtëm prej vitesh pa ujë, banorët të zhgënjyer: Më keq po bëhet e më mirë jo

https://youtu.be/6KmQBe15LBU Fshatrat Tatesh i Epërm dhe i Poshtëm të Strugës edhe këtë sezon veror e kaluan pa...

Kosovë, 3 viktima dhe 47 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -