Zviceranët e refuzuan propozimin e së djathtës për kufizimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve me vendet e BE-së

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Votuesit zviceranë në referendumin e sotëm e hodhën poshtë propozimin e së majtës për t’u ndërprerë lëvizja e lirë e punëtorëve midis Zvicrës dhe vendeve të BE-së, njofton DPA.

Sipas kalkulimeve fillestare për rezultatin e referendumit nga instituti “Gfs”, madje 62 për qind e zviceranëve kanë votuar kundër propozimit të shtruar nga Partia popullore djathtiste (SVP), njofton sot radioja SRF.

Margjina e gabimit për numrin e parë vlerësohet në tre për qind, që do të thotë se pranimi i propozimit tashmë nuk është i mundur.

Partia popullore pohon se marrëdhënia liberale e deritanishme e vendit më mesatare i tërheqë 75.000 qytetarë të BE-së, që nga ana tjetër, çon drejt mbipopullimit, rritjes së shpenzimeve për banim dhe sistem të ngarkuar të asistencës sociale.

Hedhja poshtë e propozimit ka qenë e pritur, nëse gjykohet sipas anketave të zbatuara para votimit, shton DPA.

Thuajse dy të tretat e votuesve vlerësojnë se shkëputja e marrëveshjes midis Zvicrës dhe BE-së për lëvizje të lirë do ta rrisë mungesën e punëtorëve të kualifikuar dhe do ta rrezikojë pasurinë e Zvicrës, tregoi hulumtimi i para ca kohshëm i institutit “Gfs” nga Berni.

Në referendumin e sotëm në botë duhet të rregullohen edhe disa çështje të tjera, duke e përfshirë edhe vendosjen e mungesës dyjavore për atësinë, blerjen e aeroplanëve luftarakë dhe lehtësimin e kufizimit për gjuajtjen e ujqërve, njofton DPA. 

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This