Array

Zëvendës – ndihmës sekretari amerikan kërkon zgjidhjen e krizës

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Zëvendës- ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Yee ka kërkuar sot zgjidhjen e krizës në Maqedoni në bazë të parimeve demokratike dhe kushtetutës.

“Qeveria dhe partnerët e saj patjetër duhet të angazhohen për zgjidhjen e krizës në bazë të parimeve demokratike dhe Kushtetutës, por patjetër duhet shikuar se a ka pasur keqpërdorime nga pushteti”, porositi zyrtari i lartë i administratës amerikane pas takimit me kryeministrin Nikola Gruevski.

- Advertisement -

Sipas tij, kjo krizë ka aspekte dhe qasje të ndryshme. “Një nga ato aspekte është edhe informata për mundësi të korrupsionit, ndikimin e qeverisë ndaj mediave, gjyqësorit, keqpërdorimet e mundshme zgjedhore, ashtu si edhe keqpërdorime të tjera të mundshme nga pushteti. Kemi folur për rëndësinë e tejkalimit të kësaj krize, për përgjegjësinë e qeverisë dhe respektimin e vlerave themelore demokratike dhe të Kushtetutës, por edhe për përgjegjësinë nga qeveria e zgjedhur, e cila duhet të zbatojë ate që ka premtuar”, deklaroi zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Evropë dhe Evroazi, Hoyt Yee.

Ai nënvizoi se situata me përgjimet, por edhe keqpërdorimet e mundshme nga pushteti duhet të zgjidhen në rrugë legale. Zyrtari amerikan gjithashtu bëri thirrje që opozita të kthehet në Parlament, raporton INA.

- Advertisement -

“U dakorduam që kriza duhet të zgjidhet në rrugë legale sa i përket përgjimeve dhe transmetimit të audioregjistrimeve. Kjo është një aspekt i rëndësishëm që ne duhet respektuar. Ne kemi inkurajuar qeverinë dhe institucionet e saj që të ndërmarrin hapa për t`u verifikuar se a janë të vërteta insinuatat dhe akuzat ndaj liderit të opozitës, përfshirë edhe informatën e publikuar për mundësi të korruptimit të personave zyrtar, përdorimit joadekuat të ndikimit qeveritar ndaj mediave dhe sistemit gjyqësor, por edhe për mundësinë e keqpërdorimeve zgjedhore dhe keqpërdorime të tjera”, deklaroi zyrtari i lartë amerikan Hoyt Yee.

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -