Zelenska: Ju lutemi, mos e harroni Ukrainën gjatë Krishtlindjeve

TË FUNDIT

Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, ka thënë se ukrainasit po luftojnë për jetën e tyre dhe u bëri thirrje njerëzve që të mos harrojnë gjendjen e tyre në Krishtlindje.

Në një intervistë me programin Today të BBC Radio 4, ajo thotë se lufta nuk ishte vetëm për lirinë e popullit të Ukrainës, por ishte një nga pikëpamjet e kundërta të botës.

Ajo pranon se njerëzit po lodhen nga lufta, por i kërkon popullit britanik të mos mësohet me tragjedinë e asaj që po ndodhte në vendin e saj gjatë sezonit festiv, transmeton rtv21.tv.

Zelenska, e cila do t’i drejtohet Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar më vonë, thotë se shpreson që Britania të vazhdojë të ofrojë ndihmë politike, financiare dhe humanitare./21Media

error: Content is protected !!