Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

TË FUNDIT

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Bajden prezanton ekipin që është gati “të udhëheqë botën”

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka prezantuar të martën ekipin e tij për siguri kombëtare, i...

Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Zaev e Hoti për shkak të pandemisë me koronavirus u përshëndetën vetëm me dorën vendosur në zemër.

Ndërkohë që kryeministri Hoti për herë të parë po realizon vizitë zyrtarë në Maqedoninë e Veriut.

Pas Zaevit, Hoti  u përshëndet edhe me zv/kryeministrin Artan Grubi, ministrin për Punë të Jashtme Buajr Osmani dhe me ministrat e tjerë të kabinetit qeveritar.

Në takimin Hoti e Zaev theks të veçantë iu vendos autostradës Shkup-Bllacë. Zaev tha se kjo autostradë ka kuptim strategjik për të dy vendet dhe për rajonin dhe pritet që të ndërtohet brenda dy viteve e gjysmë edhe pse sipas  dokumentacionit projektues të Bankës Evropiane është parashikuar  aktivitetet ndërtimore të zgjasin tre deri në katër vjet.

-Autostrada Shkup-Bllacë aq sa ëshët e rëndësishme për Kosovën, njësoj është edhe për Maqedoninë, sepse udhëtimi për në Prishtinë do të zgjasë 40 deri 45 minuta. Për pjesën e parë prej dy kilometrash ka përfunduar tenderi, fitoi Granit. Pjesa e dytë është në fazën e përfundimit të shpronësimit. Nëse i kryejmë në këto punë deri në fund të vitit, në fillim të vitit të ardhshëm, ose në tremujorin e parë të vitit 2021 do të fillojmë me realizimin e plotë të autostradës,- theksoi, Zoran Zaev, kryeminsitër i Maqedonisë

E homologu Avdullah Hoti u shpreh i kënaqur që Maqedonia ka avancuar sa i përket ndërtimit të autostradës.

-Më vjen mirë që dëgjoj se keni avancuar në procedurat sa i përket ndërtimit të autostradës nga Shkupi deri në kufi. Ne e kemi përfunduar pjesën tonë dhe besoj se duke avancuar edhe më ndërtimin e pikës së përbashkët të kalimit kufitar ne e lidhin Prishtinë me Shkupin në më pak se një orë,- deklaroi Avdullah Hoti, kryeminsitër i Kosovës.

Ndërkohë kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, nuk ka saktësuar nëse do të vendosen PCR teste për qytetarët e Maqedonisë pas rritjes së numrit të të infektuarve me Kovid-19.

Në takim kryeministrat biseduan edhe për mbajtjen e mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive, lidhjen e dy kryeqyteteve me gaz natyror, hapjen e kufirit “One Stop Shop”, përgatitja e dokumenteve për lidhje të Tetovës me Prizrenin, dhe shumë projekte tjera me përmbajtje ekonomike.

Hoti gjithashtu zhvilloi takim edhe me kryeparlamentarin Talat Xhaferi, kreun e BDI-së Ali Ahmetin dhe me presidentin e shtetit Stevo Pendarovski.

  • Tags
  • 1

TË NGJAJSHME