Zaev- Cipras: Marrëveshja e Prespës nuk është vetëm zgjidhje për kontestin e emrit, por edhe për partneritet strategjik afatgjatë

Must Read

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në...

Zvicra në referendum voton për lëvizjen e lirë me BE-në

Zvicra sot voton në referendum nëse do ta shkëpusë marrëveshjen e BE-së për lëvizjen e lirë të...

Osmani në Bruksel në takime me Borellin, Varhejin dhe përfaqësues tjerë të lartë të institucioneve të Bashkimit Evropian

"Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të realizojë vizitë pune dy...
- Advertisement -

Kryeministri Zoran Zaev në kuadër të vizitës së tij ditore në Athinë mbrëmë është takuar me liderin e opozitës dhe kryetar i SIRIZA-s, Aleksis Cipras.

Në takim, siç njofton press shërbimi qeveritar është diskutuar për implementimin e Marrëveshjes së Prespës i cili në vitin 2018 kur është nënshkruar, ka bërë kthesë në raportet mes dy vendeve dhe ka zhbllokuar proceset euroatlantike të Republikës së Maqedonisë së Veriut e cila këtë vit u bë anëtare e NATO-s, menjëherë pas konferencës ndërqeveritare e cila duhet të mbahet derisa me Këshillin e BE-së të kryesojë Gjermania.

- Advertisement -

Në këtë drejtim, në takim është theksuar se Republika e Greqisë edhe në integrimet evropiane të vendit tonë mbetet partner i fuqishëm, mbështetës dhe lobist për përfundim të suksesshëm të këtij procesi.

Marrëveshja e Prespës, siç theksohet, nuk është vetëm zgjidhje për kontestin e emrit mes dy vendeve, por edhe marrëveshje për partneritet strategjik afatgjatë dhe zhvillim në plan të gjerë në marrëdhëniet mes dy vendeve.

- Advertisement -

“Veçmas me rëndësi është që në periudhën që pason priten vendime të rëndësishme politike për lehtësimin e iniciativave të komunitetit të biznesit mes dy vendeve siç janë marrëveshjet për shmangien e tatimit të dyfishtë dhe mbrojtje të investimeve”, theksohet në kumtesë.

Dy bashkëbiseduesit janë dakorduar se pas dy vitesh të Marrëveshjes së Prespës, oponentët konstruktiv të marrëveshjes në dy vendet kanë pranuar se bëhet fjalë për marrëveshje historike me rëndësi të madhe për të ardhmen e popujve të dy vendeve.

- Advertisement -

Në takimin që është mbajtur në Parlamentin e Republikës së Greqisë, kanë marrë pjesë zëvendëskryeministri për Çështje ekonomike, koordinim të resurseve ekonomike dhe investimeve, Fatmir Bytyqi dhe zëvendëskryeministri për Çështje evropiane, Nikolla Dimitrov./MIA

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në rrugë, pas inaugurimit të Aleksandër...

Zvicra në referendum voton për lëvizjen e lirë me BE-në

Zvicra sot voton në referendum nëse do ta shkëpusë marrëveshjen e BE-së për lëvizjen e lirë të njerëzve. Ithtarët...

Osmani në Bruksel në takime me Borellin, Varhejin dhe përfaqësues tjerë të lartë të institucioneve të Bashkimit Evropian

"Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të realizojë vizitë pune dy ditore në Bruksel, ku do...

Tërmet në Greqi, ndjehet edhe në pjesët juglindore të vendit

 Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit matematiko-natyror...

​Dybala dhe Morata të gatshëm për ballafaqimin me Romën

Alvaro Morata dhe Paulo Dybala janë ftuar nga trajneri Andrea Pirlo për ballafaqimin e nesër ndaj Romës në xhiron e dytë të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -