Array

Vulin shpallet qytetar nderi i Vitisë nga strukturat paralele

Must Read

Lavrov: “Rrjedha Veriore 2” u bë çështje nderi për Gjermaninë

Ndërtimi i gazsjellësit “Rrjedha Veriore 2” u bë çështje nderi për Gjermaninë, deklaroi shefi i diplomacisë ruse,...

SHBA-ja, Rusia dhe Kina shkëmbyen akuza për pandeminë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së KB-së, Kina, SHBA-ja dhe Rusia ndërmjet vete shkëmbyen akuza se...

Pahor pritet në vilën “Vodno” me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake

Presidenti slloven Borut Pahor, i cili qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, paradite në vilën...
- Advertisement -

Ministri i punës, punësimit, çështjeve të luftëtarëve dhe çështjeve sociale i Serbisë, Aleksandar Vulin është shpallur sot qytetar nderi i Vitisë.

Në një solemnitet të mbajtur në Shtëpinë e kulturës në Kllokot, ka thënë se kjo paraqet “mirënjohje për Serbinë dhe Qeverinë serbe” dhe se është “mënyrë që qytetarët e Vitisë t’i tregojnë Serbisë se janë këtu dhe se Serbia duhet të mendojë për ta, të paktën po aq sa ata mendojnë për shtetin e tyre”.

- Advertisement -

Mediat serbe raportojnë se në solemnitetin në Kllokot, përveç qytetarëve dhe udhëheqjes së kësaj komune, kanë marrë pjesë kryetarët e komunave serbe të Anamoravës, si dhe “kryeshefi i qarkut kosovaro-anamoravas” Sergjan Mitroviq.

Ka qenë i pranishëm edhe Kumuceas Georgios, anëtar i Misionit të përhershëm të OSBE-së, i cili gjithashtu është shpallur qytetar nderi i Vitisë dhe kryetari i nderit i Këshillit kombëtar të grekëve të Serbisë, Hristos Aleksopulos, i cili ka marrë mirënjohje të veçantë.

- Advertisement -

Ndërkohë, Klna Kosova raporton se për ndarjen e këtij çmimi kanë reaguar zyrtarët e pushtetit legal në Viti.

Sipas tyre, ky është akt i strukturave paralele të Vitisë dhe si i tillë është i pavlefshëm.

- Advertisement -

Ndryshe, Vulin ka qenë drejtor i Zyrës qeveritare serbe për Kosovën dhe para se të bëhet qytetar nderi i Vitisë, është shpallur qytetar nderi edhe i Mitrovicës veriore dhe i Leposaviqit.

- Advertisement -

Lavrov: “Rrjedha Veriore 2” u bë çështje nderi për Gjermaninë

Ndërtimi i gazsjellësit “Rrjedha Veriore 2” u bë çështje nderi për Gjermaninë, deklaroi shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov.

SHBA-ja, Rusia dhe Kina shkëmbyen akuza për pandeminë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së KB-së, Kina, SHBA-ja dhe Rusia ndërmjet vete shkëmbyen akuza se e kanë politizuar pandeminë e...

Pahor pritet në vilën “Vodno” me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake

Presidenti slloven Borut Pahor, i cili qëndron për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, paradite në vilën “Vodno” u takua me presidentin...

Sulmohen 5 policë në Veles, njëri me lëndime të rënda në kokë

Pesë policë të cilët mbrëmë u sulmuan nga dru-vjedhësit në zonën e fshatit Stepanci, u sollën në spitalin e Përgjithshëm në Veles.

Kim: Më vjen shumë keq për incidentin

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Xhong-un deklaroi se i vjen shumë keq për incidentin në të cilin ushtria e Koresë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -