Vuçiq në takimin me Osmanin: Minishengeni shembull i bashkëpunimit të mirë

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Në takimin e sotëm në Beograd, të presidentit të Republikës së Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani është diskutuar për përforcimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë midis dy vendeve, përmes zgjidhjes së të gjitha çështjeve përmes dialogut, përmirësimit të bashkëpunimit ekonomik dhe mbështetjes së ndërsjellë në rrugën evropiane, njoftoi korrespodenti i MIA-s nga Beogradi.

Presidenti Vuçiq i theksoi të gjitha projektet konkrete që do të kontribuonin për një ndërlidhje më të mirë dhe bashkëpunim ekonomik midis dy vendeve, siç janë modernizimi i hekurudhës drejt Shkupit dhe përforcimi i infrastrukturës në pikat kufitare, kumtuan nga Kabineti i presidentit serb.

Vuçiq tha se marrëdhëniet e mira midis Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut janë të një rëndësie të madhe për të gjithë rajonin dhe e theksoi “mini Shengenin” si një shembull të bashkëpunimit të suksesshëm, për të mirën e qytetarëve dhe për përfitimin ekonomik të vendeve të kyçura në mënyrë aktive në atë nismë. Ai e veçoi rëndësinë e Memorandumit të nënshkruar nga Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria i cili siguron ndihmë të ndërsjellë dhe bashkëpunim të sistemeve shëndetësore për mjekimin e pacientëve me KOVID-19.

Ministri Osmani e falënderoi për donacionin e vaksinave të cilat presidenti Vuçiq të dielën ia dorëzoi kryeministrit Zaev dhe me çka u mundësua vaksinimi i qytetarëve të vendit e që ka ngjallë shpresë të re.

Ndryshe, Vuçiq, gjithashtu deklaroi se Serbia e mbështet eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut.

TË NGJAJSHME