Array

Vjedhja e skulpturës së Roden: Policia në ndjekje të autorëve

Must Read

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin...

Shtyhet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, e cila duhej të...
- Advertisement -

Kopenhagen, 21 Gusht – Policia e Danimarkës është vënë në ndjekje të hajdutëve që vodhën një bust të vogël të skulptorit francez August Roden në një muze të Kopenhagenit. Vjedhja e skulpturës prej bronzi ka ndodhur në korrik, por policia ka nxjerrë pamjet e grabitjes.

Pamjet tregojnë dy burra në këmbë në muzeun Glyptoteket tëcilët heqin bustin “Njeriu me hundë të thyer” nga bazament i vet, si dhe largimin e tyre nga muzeu. Vepra e Artit e realizuar në vitin 1863 mendohet të ketë një të vlerë 300,000 $.

- Advertisement -

Hetuesi kryesor Ove Randrup tha se vjedhja e veprës ndodhi më 16 korrik dhe se ata besojnë që hajdutët e kanë vizituar muzeun një javë para vjedhjes në mënyrë që të lironin skulpturën nga baza e saj, si dhe të çaktivizonin alarmin. Interpol dhe Europol i janë bashkangjitur këtij misioni.

- Advertisement -

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë për mbajtjen e konferencës së...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin “Dhuna në Qendër”. Përveç për...

Shtyhet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, e cila duhej të mbahej në qytetin e Shkodrës...

Gjykimi për padinë e Zaevit kundër Nikollovskit shtyhet për më 20 nëntor

Gjykimi për padinë për shpifje që e ngriti kryeministri Zoran Zaev kundër nënkryetarit të VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski është shtyrë për më 20...

Në Shkup sanksionohen 393 shoferë, nga të cilët 164 për tejkalim të shpejtësisë

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi gjatë ditës së djeshme në territorin e Qytetit të Shkupit ka shqiptuar gjithsej 393 sanksione, mes...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -