Array

Vëhet gurëthemeli i shtatores së dëshmorit të UÇK-së, Sadik Bega

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Me një ceremoni është vënë gurëthemeli i shtatores së dëshmorit të UÇK-së, Sadik Bega, në 16 vjetorin e rënies së tij heroike. Në aktin e vënies së gurëthemelit, bashkëluftëtarë të tij kanë thënë se kujtimi për dëshmorët nuk do të shuhet asnjëherë, ndërsa monumentet e këtilla do të jenë frymëzuese për gjeneratat e reja, për ta dashur vendin dhe punuar për lirinë dhe paqen e tij.

Njëri nga komandantët e shquar të UÇK-së, deputeti i Kuvendit të Kosovës, Elmi Reçica ka thënë se akti i vënies së gurthemelit të kësaj shtatore ngërthen emocione të veçanta, pasi bëhet fjalë për bashkëluftëtarin me të cilin kanë marrë pjesë në beteja për liri, duke rrugëtuar drejt lirisë dhe arritjes së idealit suprem.

- Advertisement -

Para vënies së gurëthemelit, në varrezat e dëshmorëve të UÇK-së në Ferizaj, janë bërë homazhe si dhe janë vendosur lule në varret e të rënëve për liri.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -