Vazhdon skriningu në kopshte, deri më tani dy persona pozitiv në Covid-19

Must Read

TV21 bashkë me ekipet marrin strisho në Çair! “Ka rritje të rasteve për Kovid-19, e pamundur të mbulohen të gjitha”

https://youtu.be/T_ejF7Mlqms Pasi mori udhëzimet nga mjeku, përgjegjësi teknik po përgatitet për të...

Maqedonia nuk i hap kufijtë. Filipçe: Nuk është e drejtë t’i hapim dyert për fqinjët tanë me këto numra të të infektuarve

Edhe pse shtetet tona fqinje i kanë zbutur masat preventive ndaj Covid-19 dhe i kanë hapur kufijtë,...

Gazi Baba, Çairi, Saraji, Studeniçani dhe Shtipi në karantinë? Vendimi do të sillet në fund të javës.

Komisioni për sëmundje infektive po shqyrton mundësinë për të futur në karantinë disa komuna ose për të...

Dy persona pozitivë në Covid-19 janë zbuluar deri më tani në skriningun e të punësuarve në kopshte.

Deri dje, sipas statistikës së publikuar të Ministrisë së Shëndetësisë, në kopshte janë kryer 1340 teste dhe vetëm në 24 orët e kaluara 209. Janë konfirmuar dy persona të infektuar, një në Manastir dhe një në Shkup.

Skriningu në kopshte filloi më 13 maj dhe me të janë përfshirë rreth 2.000 punonjës. Qëllimi është të hartohet një protokoll për punën e kopshteve për funksionimin e tyre.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi këtë javë se po punohet në protokollin për kujdesin e fëmijëve në kopshte t dhe se Komisioni për sëmundje infektive dhe ekipi nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale po shkëmbejnë detaje.

Nuk saktësoi kur është planifikuar hapja e kopshteve, por tha se i gjithë procesi do të koordinohet me kthimin e prindërve në punë.

Kopshtet e fëmijëve në vend janë mbyllur që nga 10 marsi me vendim të Qeverisë për shkak të pandemisë së Covid-19.

  • Tags
  • 3
- Advertisement -

Latest News

Maqedonia nuk i hap kufijtë. Filipçe: Nuk është e drejtë t’i hapim dyert për fqinjët tanë me këto numra të të infektuarve

Edhe pse shtetet tona fqinje i kanë zbutur masat preventive ndaj Covid-19 dhe i kanë hapur kufijtë, të njëjtën nuk e ka...

Gazi Baba, Çairi, Saraji, Studeniçani dhe Shtipi në karantinë? Vendimi do të sillet në fund të javës.

Komisioni për sëmundje infektive po shqyrton mundësinë për të futur në karantinë disa komuna ose për të vendosur orë policore.

Filipçe: Situatën e kemi nën kontrollë

Kllasteret e të infektuarve i kemi të njohura dhe situatën e kemi në kontroll. Kështu u shpreh Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe...

Filipçe: Orën policore e kemi hequr sepse ka zgjatur mjaftueshëm, nëse ka nevojë e kthejmë

Ne kemi analizuar situatën dhe gjendjen me virusin korona përpara se ta heqim orën policore, tha Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Sipas...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -