Tramp me kritika drejt Gjermanisë, për shkak të borxheve ndaj NATO-s dhe për “Rrjedhën Veriore 2”

Must Read

Akar: Armenia të përfundojë pushtimin e Azerbajxhanit

 Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar i ka bërë thirrje Armenisë që t’i japë fund “pushtimit” në...

Tetë bankat e interesuara për bashkëpunim me Postën duhet të paraqesin oferta deri në fund të muajit

Deri në fund të muajit, bankat që kanë shprehur interes për të bërë operacione pagese në njësitë...

Hapësira parkimi të sigurta për mbrojtjen e fëmijëve dhe grave shtatzëna, së pari në Shkup pastaj nëpër gjithë vendin

Me hapësirat e reja të sigurta të parkimit, grupet më të rrezikuara të qytetarëve si fëmijët dhe...
- Advertisement -

Presidenti amerikan Donald Tramp ka kritikuar aleatin e tij në Evropë, Gjermaninë, për kushtimisht borxhet ndaj NATO-s dhe për “Rrjedhën Veriore 2”, transmetojnë mediat gjermane.

Tramp përsëriti qëllimin e tij për të tërhequr 10.000 ushtarë amerikanë nga Gjermania.

- Advertisement -

“Gjermania ndër vite nuk ka paguar dhe i ka borxh miliarda dollarë NATO-s dhe ata duhet të paguajnë për këtë”, porositi Tramp në takimin në Shtëpinë e Bardhë.

Ai tha se SHBA-ja vazhdimisht i kanë kompensuar paratë e munguara nga Gjermania.

- Advertisement -

Tramp paraprakisht në disa raste tha se Gjermania po refuzon të rrisë shpenzimet e mbrojtjes në mënyrë që të arrijë objektivin e NATO-s prej dy për qind të PBB-së.

Përkatësisht, qëllimi i të gjithë aleatëve të NATO-s është që të ndajë të paktën dy për qind të PBB-së për mbrojtje deri në vitin 2024, ndërsa Gjermania, megjithëse rriti shpenzimet e saj në këtë fushë, vitin e kaluar ishte në 1.38 për qind e PBB-së.

- Advertisement -

Sipas mediave gjermane, Tramp nuk dëshiron më ta pranojë këtë dhe ka vendosur të ul numrin e ushtarëve amerikanë në Gjermani në 25.000.

Tramp ka kritikuar gjithashtu Gjermaninë edhe për “Rrjedhën Veriore 2”.

“Pse Gjermania i paguan miliarda dollarë për energji Rusisë? Dhe atëherë a duhet ta mbrojmë Gjermaninë nga Rusia? Si mund të funksionojë kjo? Kjo nuk mund të funksionojë”, tha Tramp.

SHBA dëshiron të ndalojnë ndërtimin e “Rrjedhës Veriore 2” dhe vendosën sanksione në fund të vitit të kaluar./MIA

- Advertisement -

Akar: Armenia të përfundojë pushtimin e Azerbajxhanit

 Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar i ka bërë thirrje Armenisë që t’i japë fund “pushtimit” në pjesën e territorit të Azerbajxhanit...

Tetë bankat e interesuara për bashkëpunim me Postën duhet të paraqesin oferta deri në fund të muajit

Deri në fund të muajit, bankat që kanë shprehur interes për të bërë operacione pagese në njësitë e Postës duhet t’i përgjigjen...

Hapësira parkimi të sigurta për mbrojtjen e fëmijëve dhe grave shtatzëna, së pari në Shkup pastaj nëpër gjithë vendin

Me hapësirat e reja të sigurta të parkimit, grupet më të rrezikuara të qytetarëve si fëmijët dhe gratë shtatzëna do të mbrohen...

Shaqiri: Vazhdojmë me digjitalizimin dhe reformat kyçe të administratës publike

Do të vazhdoj me procesin e digjitalizimit dhe zbatimit të reformave kryesore të administratës publike në mënyrë që ta përgatisim për hyrjen...

Osmani agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian, duke realizuar takime me eurodeputetë me ndikim...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -