Array

Thoni 'stop' gërhitjes

Must Read

Dauti: Shporta konsumatore është rreth 32 mijë denarë, kurse rroga mesatare 27 mijë!

“Në qoftë se ne tani themi që kemi pasur rritje të pagës mesatare ne duhet ta pranojmë...

Bekteshi: Janë ndarë 1 miliard euro ndihmë për qytetarët

“Raportet financiare të cilat përgatiten nga institucione me renome ndërkombëtare tregojnë se Maqedonia e Veriut në fund...

Çdo i sapolindur në Maqedoni, lind me 3 mijë euro borxh publik që ka shteti – thotë Ilire Dauti në Click Plus

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se çdo i sapolindur,...
- Advertisement -

Gërhitja prek shumë njerëz dhe është shumë e bezdisshme për ata që flenë krah tyre. Sipas një studimi të kryer në 130 persona nga Fondacioni Europian për Mushkërinë, ajo mund të kurohet lehtë. Për të shpëtuar nga gërhitja mjafton që ti bini një vegle të vogël muzikore frymore.

Studimi u realizua me 130 persona që kishin probleme me gërhitjen. Rezultoi se, ata që luanin një vegël frymore e kishin më pak të dukshme këtë fenomen. Eksperimenti u përsërit disa herë dhe rezultatet ishin të njëjta.

- Advertisement -

Veglat frymore ndihmojnë në zgjerimin e mushkërisë si dhe në kanalet e frymëmarrjes, duke e ulur nivelin e gërhitjes.

Problemet e gërhitjes shfaqen kryesisht tek obezët dhe duhanpirësit. Drejtuesit e këtij studimi thanë se çdo person që do të ketë mundësinë të luajë me vegla frymorë do të ketë përfitime të mëdha në eliminimin dhe zvogëlimin e gërhitjes.

- Advertisement -

Dauti: Shporta konsumatore është rreth 32 mijë denarë, kurse rroga mesatare 27 mijë!

“Në qoftë se ne tani themi që kemi pasur rritje të pagës mesatare ne duhet ta pranojmë që kemi pasur rritje të...

Bekteshi: Janë ndarë 1 miliard euro ndihmë për qytetarët

“Raportet financiare të cilat përgatiten nga institucione me renome ndërkombëtare tregojnë se Maqedonia e Veriut në fund të vitit do të tejkalojë...

Çdo i sapolindur në Maqedoni, lind me 3 mijë euro borxh publik që ka shteti – thotë Ilire Dauti në Click Plus

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se çdo i sapolindur, lind me 3 mijë euro...

Bekteshi në Click Plus tregon se sa persona kanë mbetur pa punë për shkak të pandemisë!

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi bën të ditur se nga periudha 15 mars deri në përfundim të gushtit janë larguar nga 12.500...

Ilire Dauti nga ASH: Kjo Qeveri në kushte normale e kishte të vështirë të përballet me probleme ekonomike

Ilire Dauti nga Aleanca për Shqiptarët, në emisionin Click Plus në TV21, tha Qeveria e re por e vjetër në përmbajtje në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -