Tetovë, qytetarët s’duan izolim për Bajram! Infektologu: Në Tetovë nuk respektohen masat e rekomanduara

Must Read

Vendet e ambasadorëve mbetën të zbrazura! Mosfunksionimi i Kuvendit solli probleme të reja

https://youtu.be/IunyRJ2MM6g Më shumë se 12 vende ambasadorësh janë të zbrazura, ndërsa nuk ka mundësi për tu plotësuar për shkak të...

“Betoni te Çairçanja si tampon zonë ushtarake”! Ismaili: Ka mënyra tjera se si të zgjidhet ky problem

https://youtu.be/BlqR12GfO5E Barrierat e betonit të vendosura në rrugën “Cvetan Dimov” në Çair, sipas autoriteteve komunale u vendosën për sigurinë e...

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit...

Këto janë  pamjet  e qytetit të Tetovës gjatë ditës së sotme. E enjtja është ditë tregu, ndërsa shumica e  qytetarëve  siç edhe mund të shihen  nuk respektojnë  masat e rekomanduara nga Qeveria për  Covid 19. Shumica e qytetarëve të anketuar në lidhje me atë se a janë dakord që gjatë festës së Bajramit të jenë në izolim, kundërshtojnë plotësisht. Disa nga qytetarët pandeminë Covid 19 e quajnë si diçka të sajuar, ndërsa izolimin e shohin si masë të tepruar.

Qytetar:

-“Në shtëpi nuk mbyllem, po jashtë do të dalë, nuk ka virus, këto janë gënjeshtra, me e dërguar Allahu unë e mirëpres, por kjo nga njerëzit është.”

-“Të dal, çfarë të qëndruar në shtëpi”

-“Në shtëpi të qëndrojmë”

-“Të dalim, por duhet t’i zbatojmë rregullat siç duhet.”

-“Pleqtë kanë thanë ku është shumica atje duhet edhe të drejtohemi  edhe këtu përderisa  popullata është në këmbë dhe i është qasur kësaj teme duhet seriozisht t’i qasemi kësaj teme .”

Epidemiologu Naim Skënderi nga Instituti për Shëndet Publik thotë se  në Tetovë nuk respektohen masat që  rekomandohen vazhdimisht.

“Në qytetin e Tetovës  dhe rrethinë për fat të keq numri i rasteve  dita ditës shtohet dhe kjo vjen si  rezultat i mos respektimit të masave që i ka dhënë Ministria e Shëndetësisë, më herët edhe Instituti për Shëndetit Publik”, tha Naim Skenderi, Epidemiolog.

Epidemiologu Skenderi thotë se  vetëm gjatë ditës së sotme në qytet kemi 10 rast të reja , ku shumica e tyre janë nga kontaktet,  por edhe klasterë të rinj.

- Advertisement -

Latest News

“Betoni te Çairçanja si tampon zonë ushtarake”! Ismaili: Ka mënyra tjera se si të zgjidhet ky problem

https://youtu.be/BlqR12GfO5E Barrierat e betonit të vendosura në rrugën “Cvetan Dimov” në Çair, sipas autoriteteve komunale u vendosën për sigurinë e këmbësorëve, por ky qytetarë siç...

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit po publikojnë datat pwr hapjen...

Me orë të tëra të ngatërruar nëpër kufij! Osmani: Transiti nëpër Hungari është vetëm për shtetasit e BE-së

https://youtu.be/OQrWlRUI3CY Me makina personale u nisën nga Italia për të ardhur në Maqedoni... Me të dëgjuar se janë hapur kufijtë në Serbi, shtetasit e Maqedonisë të...

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do të mund të lëvizin pa...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -