Tetë vjet nga humbja e Arbën Xhaferit

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Tetë vjet nga humbja e Arbën Xhaferit.

Partia të cilën e udhëhoqi derisa nuk u largua nga kjo botë, Partia Demokratike Shqiptare e kujtoi edhe sot.

- Advertisement -

Pasardhësi i tij politik, Menduh Thaçi i bëri homazhe duke i vendosur lule në varrin e tij.

Politikani, publicisti dhe ideologu Xhaferi ishte edhe njëri nga hartuesit e Marrëveshjes së Ohrit.

- Advertisement -

Pas një takimi me të, në mars të 2001-it, sekretari i NATO-s, Havier Solana kishte riafirmuar mbështetjen për një zgjidhje paqësore të konfliktit.

“Ju duhet të gjeni zgjidhje të problemeve jo me pushkë por me negociata”, kishte thënë Solana pas takimit me Xhaferin.

- Advertisement -

E katër muaj pas këtij takimi, më 13 gusht të 2001 u nënshkrua marrëveshja historike, Marrëveshja e Ohrit i cila i dha fund ndasisë etnike të Maqedonisë së Veriut. Duke u dhënë shqiptarëve një status krejtësisht tjetër.

E Xhaferi ishte njëri nga nënshkruesit e kësaj marrëveshje si kryetar i PDSH-së.

Por, Xhaferi përveç me ideologji, tashmë paraqet edhe urë lidhëse mes shteteve të Ballkanit.

Ndër autostradat më të mëdha në Ballkan, që lidh Kosovën me Maqedoninë e Veriut mban emrin e tij.

Është propozuar që emri i tij të emërojë edhe autostradën Shkup – Prishtinë, por ende pa një vendim.

Arsimimin dhe zhvillimin e tij e kishte bërë në Prishtinë, ndërkaq në Maqedoni të Veriut u rikthyer në vitin 1993, ku pas një viti u zgjodh kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare.

Parti kjo e cila pas zgjedhjeve të vitit 1998 arriti të hyjë edhe në Qeveri.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -