Teste për diagnostikim të shpejtë për prani të virusit Sars-Cov-2

Must Read

PCR testi negativ u bë kusht për udhëtim në vendet në mbarë rajonin, me përjashtim të Shqipërisë dhe Turqisë

PCR testi negativ u bë kusht për udhëtim në vendet në mbarë rajonin, me përjashtim të Shqipërisë...

Spanja i rikthen kufizimet

Spanja vendosi sot sërish kufizime për shumë aktivitete në natyrë, në përpjekje për të rivënë nën kontroll...

Moti do të jetë jostabil me reshje të shiut

Moti do të jetë i ndryshueshëm me vranësira. Nga pasditja do të jetë jostabil me reshje të...

Ministria e Shëndetësisë informon se testet për diagnostikimin e shpejtë të pranisë së virusit Sars-Cov-2 janë shpërndarë dhe ato janë duke u përdorur në laboratorin e Institutit të Shëndetit Publik, në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe në Klinikën Universitare për Gjinekologji dhe Obstetrikë në Shkup.

- Advertisement -

Këto teste edhe pse janë PCR, ato nuk janë të njëjta me ato të cilat po përdoren në labaratore për tu testuar nëse ka prani të virusit korona.

Testet e shpejta të diagnostikimit mundësojnë që pacienti për 40 minuta nga testi i bërë mund të kuptojë se a është i infektuar me korona virus.

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Latest News

Spanja i rikthen kufizimet

Spanja vendosi sot sërish kufizime për shumë aktivitete në natyrë, në përpjekje për të rivënë nën kontroll shpërthimin e rasteve të COVID-19....

Moti do të jetë jostabil me reshje të shiut

Moti do të jetë i ndryshueshëm me vranësira. Nga pasditja do të jetë jostabil me reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe bubullima...

Prej nesër test i detyrueshëm PCR për të hyrë në Serbi

Nga dita e nesërme, 15 gusht, shtetasit e Maqedonisë së Veriut që hyjnë në Serbi, detyrimisht duhet të kenë test PCR negativ.

Protesta për ‘vardarishten’, kërkohet mbyllja dhe zhvendosja e deponisë!

Me maska në fytyrë, protestuesit u mblodhën në Maxhari. Fëmijë dhe të moshuar në heshtje, dolën për të shprehur pakënaqësinë për ajrin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com