Të premten protesta për “Monstrën”, Ajdari fton partitë shqiptare të largohen nga Qeveria

TË FUNDIT

Asfaltimi i autostradës Shkup-Bllacë ende s’ka filluar

https://www.youtube.com/watch?v=juo8archIpw Shumë fjalë, shumë premtime e fotografi, por asfaltimi i dy kilometrave rrugë, në autostradën Shkup-Bllacë ende nuk ka filluar...

Dikur stadium i KF “Zajazi”, sot deponi mbeturinash

https://www.youtube.com/watch?v=abVpj2bQI6g Kjo është rruga që të çon drejt stadiumit të Zajazit.Në këtë stadium dikur Klubi i Futbollit Zajazi zhvillonte ndeshje,...

Komuna e Çairit dhe Sarajit nderuan misionarët e diferencuar politik

Komuna e Çairit dhe Komuna e Sarajit me manifestim të përbashkët nderuan misionarët e diferencuar politik të arsimit në...

Arritën 3 mijë vaksina “Sputnik V”, së pari do të vaksinohen të moshuarit

https://www.youtube.com/watch?v=ob6zNAcusd8 3000 doza vaksina nga lloji “Sputnik V” nga Rusia, me avionin e AIR Serbia arritën në vend. Vaksina do...

Gjyshi 80-vjeçar thotë se uji në Mojancë ndihmon në shërimin e gurit në veshkë

https://www.youtube.com/watch?v=6IU5bDw8MzA Rreth 20 km larg Shkupit, më saktë në fshatin Mojancë të komunës së Haraçinës gjendet kjo çezme. Shumë qytetarë...

Për të shprehur pakënaqësinë për aktvendimin për rastin “Monstra”, të premten do të protestohet në Shkup. Këtë e ka paralajmëruar para Gjykatës Penale familjari i të dënuarve në rast, Bedri Ajdari.

Ai ka ftuar që në protestë të bashkëngjiten edhe protestuesit e “Revolucionit Laraman”.

“Paralajmëroj protesta për të premten dhe e ftoj garniturën e “Revolucionit Laraman” që të nga bashkëngjiten, sepse ne protestuam me ata që ta rrëzojmë sistemtin, dhe jo vetëm ta ndërrojmë atë”, tha Ajdari, transmeton TV21.

Ndërkohë ka ftuar që deri te protesta, partitë politike të distancohen nga vendimi i sotëm i Gjykatës, kurse fton partitë politike shqiptare, ta lëshojnë Qeverinë.

“Ju bëj thirrje partive politike të distancohen nga ky vendim dhe të tërhiqen nga Qeveria. Ne fort e dimë se si i ndihmuan Muhamed Zekirit dhe Lëvizjes Besa të hyjnë në Qeveri, prandaj ata duhet ta bëjnë këtë. BDI-ja nuk e bëri këtë hap por ata duhet ta bëjnë. Doemos duhet të distancohen dhe ta lëshojnë Qeverinë”, tha Ajdari.

Kjo revoltë vjen ngaqë në Gjykatën Penale në Shkup është shpallur aktvendimi i rigjykimit të rastit “Monstra”. 3 të akuzuar, Alil Demir, Afrim Ismailoviç dhe Agim Ismailoviç u dënuan me burg të përjetshëm. Dy të tjerë bashkërisht do të vuajnë dënimin me burg për 24 vjet. Bëhet fjalë për Haki Azirin i cili është dënuar me 9 vjet burg, dhe Fejzi Aziri me 15 vjet burg. Ndërkohë, Sami Luta është liruar./TV21

TË NGJAJSHME