ZGJEDHJET

Takimi Merkel-Makron në prag të presidencës gjermane me BE-në

Must Read

Infektohet drejtoresha e Spitalit të Kumanovës Zaharieva: Stresi kronik dhe lodhja e bënë të veten

https://www.youtube.com/watch?v=ztxJNJmFcsA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0Auj8_lWLHbwsmusFLuLejdk3U0jwESy14WJ_86tSlIOAAqna44rre2gk Drejtoresha e Spitalit të Kumanovës, Snezhana Zaharieva është pozitive në koronavrius....

Premtimet e partive për sektorin privat, Visar Ademi: Deklarata të pamenduara mirë

https://www.youtube.com/watch?v=-6g6Bjb6k5I&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2b2AkX0GEp1pGkkRwY99bEkaAspqyUrolOzl5WAFlann2tPx60abiEtYo Rritje të përfaqësimit të drejtë dhe adekuat të shqiptarëve përveç se...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Kancelarja gjermane Angela Merkel u sot në Berlin u takua me presidentin francez Emanuel Makron, në kohën kur Gjermania po përgatitet ta marrë përsipër presidencën me Bashkimin Evropian.

- Advertisement -

Gjermania më 1 korrik e merr përsipër presidencën gjashtëmujore të BE-së, në një kohë kur BE po përballet me një sfidë të madhe për të provuar t’i rivendosë ekonomitë e 27 anëtarëve të saj dhe ta rivendosë lirinë e lëvizjes midis vendeve pa shkaktuar një valë të dytë të pandemisë së koronavirusit.

Merkel tha fundjavën e kaluar se ajo është e bindur që Evropa mund t’i tejkalojë sfidat, pavarësisht se koronavirusi është ende një kërcënim, duke shtuar se masat për rimëkëmbjen ekonomike të BE-së duhet të miratohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Në maj, Merkel dhe Makron propozuan formimin e një fondi të njëhershëm të rimëkëmbjes në vlerë prej 500 miliardë eurosh.

- Advertisement -

Propozimi u zgjerua nga Komisioni Evropian, i cili ka propozuar formimin e një fondi prej 750 miliardë eurosh, i cili do të përbëhej kryesisht nga grante.

Por KE-ja po përballet me rezistencë nga disa vende, të cilat janë kundër fondeve të pakthyeshme dhe refuzojnë t’i sigurojnë fondet pa asnjë detyrim për shfrytëzuesit./MIA

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Infektohet drejtoresha e Spitalit të Kumanovës Zaharieva: Stresi kronik dhe lodhja e bënë të veten

https://www.youtube.com/watch?v=ztxJNJmFcsA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0Auj8_lWLHbwsmusFLuLejdk3U0jwESy14WJ_86tSlIOAAqna44rre2gk Drejtoresha e Spitalit të Kumanovës, Snezhana Zaharieva është pozitive në koronavrius. Lajmin se testi i saj...

Premtimet e partive për sektorin privat, Visar Ademi: Deklarata të pamenduara mirë

https://www.youtube.com/watch?v=-6g6Bjb6k5I&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2b2AkX0GEp1pGkkRwY99bEkaAspqyUrolOzl5WAFlann2tPx60abiEtYo Rritje të përfaqësimit të drejtë dhe adekuat të shqiptarëve përveç se në sektorin publik këtë herë...

ASH-AAA: BDI 18 vjet s’po mundet të ndërtojë një shkollë në Vizbeg, Ademi: Shkolla do të bëhet

https://www.youtube.com/watch?v=Oc4KU7NciQU&feature=youtu.be Ndërtimi i shkollës në Vizbeg ende nuk ka filluar. U bënë vite që...

Mickoski: Me ripërtëritjen vijnë 1.000 projekte të cilat do ta përmirësojnë jetën e çdo qytetari

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot së bashku me bartësin e  listës së kandidatëve për deputetë në Njësinë e dytë zgjedhore Vllado...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -