Takim i Kryeministrit Zaev me ambasadorin Vucas, konfirmim i mbështetjes nga Austria në procesin eurointegrues

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u takua me Georg Vucas, ambasador i Republikës së Austrisë në vendin tonë.

Në mbledhje u shprehën urime për zgjedhjen e Qeverisë së re dhe u konfirmua mbështetja nga Austria për integrime evropiane të vendit tonë.

Kryeministri Zaev dërgoi mesazh deri te Kancelari austriak Kurc se Qeveria e re në vend është tërësisht e përkushtuar në rrugën evropiane.

Në takim u shpreh pajtueshmëri se sundimi i së drejtës është një prej sferave kyçe të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe për integrimet dhe u konstatua se Austria mund të ndihmojë në avancimet në këtë sferë.

“Kemi mundësi të mëdha para nesh prej kur vendosëm raporte të mira fqinjësore me të gjithë fqinjët dhe me këtë krijuam mundësi për përfitime për qytetarët tanë në plan vendor. Këto janë mundësitë ekonomike të rëndësishme edhe për qytetarët edhe për shtetin. Qeveria, me zhvillimin e ekonomisë, është fuqishëm e përcaktuar të punojë edhe në sundimin e së drejtës dhe është e gatshme të bashkëpunojë edhe me Austrinë edhe me institucionet evropiane me qëllim harmonizimi i praktikave dhe legjislacionit”, tha Kryeministri Zaev.

Kryetari i Qeverisë, Zaev, foli edhe për drejtimin e Qeverisë drejt zhvillimit të arsimit dhe sistemit shëndetësor dhe u falënderua për solidaritetin nga Austria dhe vendet e Be-së gjatë krizës shëndetësore.

Në mbledhje u konstatua se bashkëpunimi ekonomik me Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Austrisë është i mrekullueshëm dhe se ka mundësi për intensifikimin e raporteve bilateral enë periudhën e ardhshme,në sferën e investimeve, shëndetësisë, energjetikës, tregtisë, kulturës, bujqësisë.

  • Tags
  • 4

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This