Sulmi i ueb-faqes se KShZ-së, konstatohen shkelje të rregulloreve për mbrojtje të dhënave personale

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Agjencia për Mbrojtjen e të Dhënave Personale (AMDHP) në lidhje me incidentin e ndodhur më 15 korrik 2020, në ditën e zgjedhjeve në ueb faqen e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) kreu një mbikëqyrje të jashtëzakonshme në KSHZ, kumtoi Agjencia.

“Mbikëqyrja e jashtëzakonshme është kryer sipas detyrës zyrtare me qëllim për të kontrolluar dhe hetuar shkeljen e mundshme të sigurisë së të dhënave personale të përpunuara nga KSHZja, në lidhje me incidentin që ka ndodhur në mbrëmjen e 15 korrikut të vitit 2020, menjëherë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare 2020”, thonë në kumtesën.

- Advertisement -

AMDHP konstatoi disa shkelje të rregulloreve për mbrojtjen e të dhënave personale nga KSHZ-ja, pasi nuk zbatoi masa të duhura teknike dhe organizative në lidhje me mbrojtjen e ueb faqeve dhe infrastrukturës informatike për të siguruar një nivel sigurie të përshtatshëm për rrezikun.

“KSHZ nuk e ka kryer testimin e sistemin të softuerit për kryerjen e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2020 të Duna SHPK Shkup para zbatimit të tij ose pas ndryshimeve të bëra me qëllim për të kontrolluar nëse sistemi siguron siguri të të dhënave personale në përputhje me rregulloret për mbrojtjen e të dhënave personale. KSHZ-ja, gjatë angazhimit të Duna SHPK Shkup si procesor, veproi në kundërshtim me rregulloret për mbrojtjen e të dhënave personale. KSHZ gjatë përdorimit të teknologjive të reja për një lloj të përpunimit (në këtë rast sistemi softuerik për kryerjen e Zgjedhjeve Parlamentare 2020 të Duna SHPK Shkup), nuk e ka vlerësuar ndikimin e operacioneve të planifikuara të përpunimit në drejtim të mbrojtjes së të dhënave personale”, theksojnë nga AMDHP.

- Advertisement -

KSHZ-ja, shtojnë, vendos dokumente me të dhëna personale në Google Drive dhe të njëjtat i publikon në ueb faqet e tyre, duke i transferuar kështu të dhënat personale. Në të njëjtën kohë, siç thuhet nga Agjencia, KSHZ-ja i përdor shërbimet e CloudFlare, infrastruktura kryesore e të cilit ndodhet jashtë territorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Prandaj, theksojnë ata, KSHZ ka vepruar në kundërshtim me rregullin e përgjithshëm për transferimin e të dhënave personale.

Për mbikëqyrjen e jashtëzakonshme të kryer AMDHP mori vendim me masa për eliminimin e shkeljeve dhe afateve të përcaktuara brenda të cilave KSHZ duhet të veprojë dhe ta harmonizojë punën e saj me rregulloret për mbrojtjen e të dhënave personale.

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -