Sugareski: Së shpejti pritet përgjigje nga TAV për shfrytëzim të rreth 50 milionë eurove

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Qeveria e ka dorëzuar Propozim-draftin e marrëveshjes deri në TAV, sipas të cilit, në vend se për ndërtimin e aeroportit Kargo mes Shën Nikollës dhe Shtipit, mjetet prej rreth 49 milionë denarë të shfrytëzohen për ndërtim të ujësjellësve, kanalizimeve, kopshteve dhe shkollave nëpër komunat në vend.

Siç deklaroi sot ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Goran Sugareski, përgjigjja nga TAV pritet në afatin sa më të shpejtë të mundshëm.

“Ne presim përgjigjen e tyre bëhet fjalë për shumë prej rreth 50 milionë euro ose mbi 49.700.000 euro dhe në bazë të përgjigjes së tyre që do ta marrim, sepse kërkesa jonë është që ata të jenë shkrirë në buxhet dhe më tutje të ndërtohen gjithkund projekte infrastrukturore përgjatë shtetit. Presim që në periudhë sa më të shpejtë kohore, kjo të zgjidhet me TAV”, theksoi Sugareski pas vizitës në Shën Nikollë.

Ai theksoi se Propozim-drafti i marrëveshjes deri te TAV është dorëzuar para më shumë se një muaji. Nga këto mjete Komuna e Shën Nikollës pret rreth 800.000 euro për projekte infrastrukturore, përderisa Shtipi mbi një milionë euro për ndërtim të linjës së ujësjellësit dy, e cila do të nënkuptojë zhvillim të turizmit të banjave nga Kezhovica, si dhe furnizim të qëndrueshëm me ujë për disa lagje dhe zona industriale të Shtipit.

  • Tags
  • 3
- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -