Studiues rus me sukses në vetvete kanë testuar vaksinë kundër Covid-19

Must Read

Ohri i stërmbushur me turistë! Mund të jetë një vatër e re e koronavirusit

https://youtu.be/4fXK1Ea2SX0 Pa zhurmë e pa trafik, Shkupin e lam në orë policore...

Tetova në karantinë me 12 raste të reja! Bujqit punojnë në ara por s’dinë a mund t’i shesin produktet

https://youtu.be/aTDMQbY_a8U Në qytetin e Tetovës deri më tani ka 12 raste të...

180 raste të reja dhe 2 viktima nga Covid-19! Filipçe: Vala e të infektuarve do të qëndrojë shumë shkurt

https://youtu.be/08d-Th_C48s 180 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve...
- Advertisement -

Studiuesit rusë që punojnë në vaksinën kundër koronavirusit të ri kanë zhvilluar imunitet ndaj infeksionit pasi e testuan atë në vetvete.

“Shkencëtarët nga Qendra Studimore për Epidemiologji dhe Mikrobiologji “Gamalej” nuk kanë punuar aq shumë në testimin, siç kanë punuar në mbrojtjen në mënyrë që të mund të vazhdojnë të punojnë,” deklaroi drejtoi i kësaj qendre Aleksandar Gincburg, transmetoi “Moska tajms”.

“Të gjithë janë të gjallë, të shëndoshë dhe të lumtur”, tha Gincburg në pyetjen nëse ata kanë efekte anësor. “Të gjithë që ishin të përfshirë në zhvillimin janë të mbrojtur”, shpjegoi ai.

Gincburg nuk tha se sa njerëz e morën vaksinën, e cila përdor një virus të dobësuar për të dhënë pjesë të vogla të patogjenit dhe për ta nxitur reagimin imunitar. Ai deklaroi se vaksinën e ka pranuar një spektër i gjerë njerëzish që punojnë në vaksinën, studiues dhe teknologë paraklinikë.

Qendra Hulumtuese është në pritje të rezultateve të testeve të kryera mbi majmunët në mënyrë që të kërkojë leje nga Ministria e Shëndetësisë për t’i filluar provat klinike tek njerëzit, theksoi Gincburg./MIA

- Advertisement -

Latest News

Tetova në karantinë me 12 raste të reja! Bujqit punojnë në ara por s’dinë a mund t’i shesin produktet

https://youtu.be/aTDMQbY_a8U Në qytetin e Tetovës deri më tani ka 12 raste të reja me Covid 19 nga...

180 raste të reja dhe 2 viktima nga Covid-19! Filipçe: Vala e të infektuarve do të qëndrojë shumë shkurt

https://youtu.be/08d-Th_C48s 180 raste të reja me Covid-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në vend. 3...

Hoti ia tregon prioritetet e Qeverisë ambasadorit amerikan

Kryeministri Avdullah Hoti priti sot në një takim njoftues ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip S. Kosnett.

BDI kërkon Kryeministër shqiptar! Zaev: Nëse ky është kusht, BDI nuk do të jetë pjesë e Qeverisë së ardhshme

https://youtu.be/Q6Cd0f9ILvc Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në 18 vjetorin e partisë ka përcaktuar synimin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -