Spasovski: Pesë milionë euro mbështetje për bujqësinë

Must Read

Vendet e ambasadorëve mbetën të zbrazura! Mosfunksionimi i Kuvendit solli probleme të reja

https://youtu.be/IunyRJ2MM6g Më shumë se 12 vende ambasadorësh janë të zbrazura, ndërsa nuk ka mundësi për tu plotësuar për shkak të...

“Betoni te Çairçanja si tampon zonë ushtarake”! Ismaili: Ka mënyra tjera se si të zgjidhet ky problem

https://youtu.be/BlqR12GfO5E Barrierat e betonit të vendosura në rrugën “Cvetan Dimov” në Çair, sipas autoriteteve komunale u vendosën për sigurinë e...

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit...

Kryeministri Oliver Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk, e theksoi mbështetjen e planifikuar për bujqësinë, e cila është pjesë e pakos së tretë qeveritare të masave ekonomike për të ndihmuar ekonominë.

Masat, ndër të tjera, përfshijnë mbështetjen e sektorit bujqësor prej pesë milionë eurove përmes Bankës së Zhvillimit, kartelë pagesore për subvencionimin e 50 për qind të naftës së gjelbër dhe stimulimin e përpunuesve të rrushit për të prodhuar produkte të reja.

“Mundësojmë edhe partneritete publike-private në sektorin e vreshtarisë dhe të duhanit, vendosim qira afatgjate të kullotave, do të ofrojmë konsolidimin e tokës bujqësore për një konkurrencë më të madhe të bujqësisë vendore, vendosim Program për financimin e mikro kompanive bujqësore, si dhe masa për modernizimin e bujqësisë”, shkruan Spasovski në profilin e tij në Fejsbuk.

Kryeministri dje në një konferencë për shtyp në Qeveri e komunikoi pakon e tretë të masave ekonomike për të ndihmuar ekonominë.

  • Tags
  • 3
- Advertisement -

Latest News

“Betoni te Çairçanja si tampon zonë ushtarake”! Ismaili: Ka mënyra tjera se si të zgjidhet ky problem

https://youtu.be/BlqR12GfO5E Barrierat e betonit të vendosura në rrugën “Cvetan Dimov” në Çair, sipas autoriteteve komunale u vendosën për sigurinë e këmbësorëve, por ky qytetarë siç...

Të gjithë po i hapin kufijtë, Maqedonia kur? Filipçe: Do ta diskutojmë nesër me komisionin për sëmundje ngjitëse

https://youtu.be/XzmkWLIHOHQ Presioni për hapjen e kufijve nga Maqedonia e Veriut dita ditës po rritet, për faktin se shtetet e rajonit po publikojnë datat pwr hapjen...

Me orë të tëra të ngatërruar nëpër kufij! Osmani: Transiti nëpër Hungari është vetëm për shtetasit e BE-së

https://youtu.be/OQrWlRUI3CY Me makina personale u nisën nga Italia për të ardhur në Maqedoni... Me të dëgjuar se janë hapur kufijtë në Serbi, shtetasit e Maqedonisë të...

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do të mund të lëvizin pa...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -