Spasovski i ka marrë përgjigjet e tre institucioneve, pritet data e zgjedhjeve

Must Read

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të...

VMRO-DPMNE: Vendimi i Ramës shuplakë për Zaevin dhe Spasovskin, qeveria e Zaevit e paaftë

Vendimi i Edi Ramës për hapjen e kufijve vetëm për një pjesë të qytetarëve të cilët janë me prejardhje...

Afganistani ka liruar 100 talebanë të burgosur pas armëpushimit

Rreth 100 talebanë të burgosur janë liruar nga burgu ushtarak në Afganistan, si pjesë e përgjigjes së Qeverisë së...

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve dhe OSBE/ODIHR kanë dhënë përgjigjet e tyre se si duhet të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni të Veriut. Ata presin datë për mbajtjen e të njëjtave, ka njoftuar kryeministri teknik, Oliver Spasovski.

“Komisioni për Sëmundje Ngjitëse ka dhënë raport, mendim profesional, protokoll për atë se si dhe në çfarë mënyre mund të mbahen zgjedhjet, si do të ishin tendencat në raport me sëmundjen. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka njoftuar për afatet të cilat janë të nevojshme për realizim të aktivitetet zgjedhore, kurse në letrën e OSBE/ODIHR-së na është njoftuar se presin datë për zgjedhjet dhe në bazë të datës do të fillojnë përgatitjet për dërgim të misioni”, tha Spasovski, njofton TV21.

Kjo deklaratë vjen pas takimit të dytë të liderëve që u mbajt te presidenti Stevo Pendarovski ku dy partitë më të mëdha maqedonase, LSDM dhe VMRO-DPMNE-ja dolën me qëndrime të kundërta sa i përket datës së zgjedhjeve dhe si rezultat nuk u arrit marrëveshje.

  • Tags
  • 1
- Advertisement -

Latest News

VMRO-DPMNE: Vendimi i Ramës shuplakë për Zaevin dhe Spasovskin, qeveria e Zaevit e paaftë

Vendimi i Edi Ramës për hapjen e kufijve vetëm për një pjesë të qytetarëve të cilët janë me prejardhje shqiptare është edhe një shuplakë...

Afganistani ka liruar 100 talebanë të burgosur pas armëpushimit

Rreth 100 talebanë të burgosur janë liruar nga burgu ushtarak në Afganistan, si pjesë e përgjigjes së Qeverisë së armëpushimit befasues, të propozuar nga...

Testi më i shpejtë për Covid–19 i gatshëm në mes të qershorit

Testi i shpejtë i pështymës Covid-19 që jep rezultate brenda një ore, do të jetë i disponueshëm në Evropë në mes të qershorit. Ka...

Spanja e heq karantinën për turistët e huaj nga 1 korriku

Spanja nga 1 korriku do ta heq karantinën dy javore për turistët e huaj, njoftoi sot Qeveria spanjolle. Ministrja spanjolle e Punëve të Jashtme Arança...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -