Sot pritet të bëhet konstituimi i komisioneve kuvendore

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

Anëtarët e Komisionit kuvendor për Çështje të Zgjedhjeve dhe Emërimeve pritet që sot të mbajnë mbledhje në të cilën duhet të votohet për përbërjen e komisioneve parlamentare. Kryetari i Komisionit Kostadin Kostadinov tashmë konfirmoi se partitë parlamentare kanë arritur marrëveshje për atë se kush do të kryesojë me komisionet. Pastaj përbërja e komisioneve duhet të kalojë edhe në seancë plenare.

Deputetët e LSDM-së do të kryesojnë me tetë komisione kuvendore, opozitarja VMRO-DPMNE gjithashtu me tetë, BDI me tri përfshirë edhe Komisionin për Çështje Kushtetuese, me të cilin kryeson kryetari i Kuvendit, deputetët e Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës do të kryesojnë me dy komisione, ndërsa Besa me një.

- Advertisement -

Deputeti Nikolla Micevski nga VMRO-DPMNE dje deklaroi se grupi i tij parlamentar do të kryesojë me tetë komisionet e njëjta si edhe në përbërjen e kaluar. Tha se deputetët e partisë opozitare do të marrin pjesë në mbledhjen e Komisionit për Çështje të Zgjedhjeve dhe Emërimeve dhe në seancën plenare në të cilën duhet të konfirmohet përbërja e komisioneve.

Edhe pse është konfirmuar marrëveshja, deri më tani ende në ueb-faqe nuk është caktuar mbledhje e Komisionit kuvendor për Çështje të Zgjedhjeve dhe Emërimeve.

- Advertisement -

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi sot do të mbajë brifing me gazetarët, i pari pas rizgjedhjes së tij, pas çka pritet të dihet se kur do të konvokohet mbledhja në të cilën duhet të votohet për përbërjen e Komisioneve dhe se si do të zhvillohet puna e mëtutjeshme e Parlamentit.

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut edhe pse është konstituuar nuk mund ta fillojë punën e tij sipas teksteve ligjore sepse partitë parlamentare nuk mund të arrijnë marrëveshje për kryesimin me komisionet parlamentare. Gjithashtu, njëri nga deputetët e BDI-së është i sëmurë me Kovid-19, dhe ende nuk është verifikuar mandati i deputetit i cili do të vie në vendin e ministres së Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska, dhe kështu vihet në pikëpyetje edhe shumica në Parlament.

- Advertisement -
  • Tags
  • 3

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -