Një anëtar i sigurimit të Pendarovskit pozitiv ndaj Covid-19

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Pasditen e 17 majit u realizua një test për COVID-19 mbi një person nga ekipi i sigurisë i Presidentit Stevo Pendarovski, punonjës i Ministrisë së Brendshme, dhe i njëjti rezultoi pozitiv.

Anëtari i sigurimit të presidentit është pjesë e ekipit më të gjerë të sigurisë, që do të thotë se ai nuk ka pasur kontakt të drejtpërdrejtë me presidentin. Ai javën e kaluar kishte shfrytëzuar pushimin vjetor, me cka në punë herën e fundit shte më 11 maj (e hënë).
Pas anketës epidemiologjike, u përcaktua se është e nevojshme të testohen 11 persona shtesë që kanë qenë në kontakt me personin që është pozitiv.

Të 11 personat u testuan dhe ishin negativë në COVID-19, por prapë mbetën në izolim deri më 25 maj, deri sa të kalojë periudha e inkubacionit prej 14 ditësh.

Pas analizës epidemiologjike, Presidenti Pendarovski dhe anëtarët e familjes së tij u vlerësuan si kontakte të linjës së dytë, për të cilët izolimi nuk rekomandohet sipas protokollit epidemiologjik.

Presidenti vazhdon të kryejë detyrat e tij të rregullta.

“Zyra e Presidentit vazhdon të funksionojë pa probleme, në përputhje me rekomandimet për mbrojtje nga COVID-19. Në dy muajt e fundit, punonjësit kanë punuar në orare të ndryshme. Shumica e aktiviteteve mbahen jashtë. Në takime dhe ngjarje, mirëmbahet distanca fizike e rekomanduar, përdoren pajisje mbrojtëse si maska dhe doreza, dezinfektues dhe ambientet në “Villa Vodno” pastrohen dhe dezinfektohen rregullisht”, thonë nga Villa Vodno.

  • Tags
  • 1
- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -