Array

Si ndikon telefoni celular në shëndetin mendor

Must Read

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk...

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke...
- Advertisement -

Sipas vlerësimeve të disa shkencëtarëve botëror thuhet se teknologjia celulare ndikon pozitivisht në shëndetin mendor.Sipas studimeve të shumëta në Britaninë e Madhe thuhet se teknologjia celulare është një alternativë e mirë për kurimin e problemeve mendore.

Shpeshherë teknologjia celulare mund të përdoret për të mbushur boshllëkun që çdokush ndjen herë pas here. Një përfundim i tillë jepet nga Samiti Botëror të Inovacionit në Shëndetësi.Në Mbretërinë e Bashkuar 1 në 4 persona përjetojnë probleme të shëndetit mendor. Këto sëmundje shpesh mund të jenë të pashërueshme duke i lënë njerëzit me pasoja për gjithë jetën(transmeton BBC)

- Advertisement -

Stërvitja, meditimi, praktikimi i artit shpesh shihen si rrugëzgjidhje për këto probleme. Por, a ka mënyra të tjera alternative për kurimin e problemeve mendore?

Telefonët celularë na shoqërojnë gjatë gjithë ditës. Megjithatë, pak prej nesh e dinë që nga celularët mund të shkarkohen programe të ndryshme terapeutike.

- Advertisement -

Telefoni celular mund të përdoret gjithashtu për të bërë terapi në grup. Edhe pse nuk je i pranishëm, pacientët mund të marrin një mbështetje e madhe, madje edhe shërim.

Një shembull vjen nga kompania suedeze “Tool Shop”, e cila ka krijuar një program të quajtur “Viary” për njerëzit e prekur nga depresioni. Ky program vëzhgon pacientët gjatë aktivitetit ditor dhe në këtë mënyrë terapisti njihet me problemet e pacientit duke e ndihmuar në zgjidhjen e tyre(transmeton BBC)

- Advertisement -

Një studim për këtë aplikim është realizuar në Suedi në vitin 2013, mbi 38 pjesëmarës me depresion, duke treguar potencialin që kanë këto teknologji për trajtimin e sëmundjeve të shëndetit mendor.

- Advertisement -

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në ClickPlus pohoi se së shpejti...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk është konfirmuar asnjë i vdekur....

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke bërë thirrje për respektim të...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit të Strumicës. Pas denoncimit MPB...

5 viktima, 88 raste të reja me Covid-19 dhe 135 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1618 testime të realizuara 88 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -