ZGJEDHJET

Shqiptari Elez Biberaj në krye të Zërit të Amerikës

Must Read

Kosovë, Vjosa Osmani kërkon shkarkimin e zyrtarëve të Listës Serbe nga Qeveria

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, kërkoi nga të gjitha partitë politike që ta mbështesin miratimin...

Beograd, paralajmërohen protesta të reja!

Pas protestave të djeshme në Beograd të Serbisë për paralajmërimin e kthimit të orës policore nga presidenti...

KE aprovon planin gjerman prej 500 miliardë eurosh ndihma kundër Covid-19

Komisioni Evropian ka aprovuar planet gjermane për të krijuar një fond prej 500 miliardë eurosh (564 miliardë...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Media Globale (USAGM) e ka emëruar gazetarin Elez Biberaj, si drejtor në detyrë të Zërit të Amerikës.

- Advertisement -

Zëri i Amerikës shkruan se emërimi i Biberajt u njoftua në një e-mail për stafin të martën nga drejtori ekzekutiv i caktuar kohët e fundit i USAGM, Michael Pack, i cili gjithashtu emëroi udhëheqësit në detyrë të rrjeteve të tjera të lajmeve të mëdha të financuara nga SHBA.

Ndryshe, Biberaj ka qenë drejtor i Zërit të Amerikës në Eurasia Division që nga viti 2006, duke e bërë atë përgjegjës për programimin e Zërit të Amerikës për audiencën në Rusi, Ukrainë, Armeni, Gjeorgji dhe Ballkan.

Ai gjithashtu ka shërbyer si shef i shërbimit në gjuhën shqipe të Zërit të Amerikës.

- Advertisement -

Biberaj është i doktoruar në shkencat politike nga Universiteti Columbia dhe është autor i katër librave, duke përfshirë “Shqipëria në tranzicion, rruga e vështirë drejt demokracisë 1990-2010”.

Emërimi thuhet se vjen në një kohë kur publiku po debaton për pavarësinë e politikës editoriale të Zërit të Amerikës.

Paraardhësi i Biberajt në Zërin e Amerikës, Amanda Bennett dhe zëvendësi i saj, Sandy Shugawara, dhanë dorëheqjen disa ditë para se Peck të largonte disa shefa të rrjetit mediatik, sapo ai mori përsipër menaxhimin e Agjencisë në fillim të muajit.

Ndryshe, sipas Wikipedia, Elez Biberaj u lind më 15 nëntor 1952, në një fshat të banuar me shqiptarë në Plavë të Malit të Zi, një vit pasi prindërit e tij ishin detyruar të linin vendlindjen e tyre, Shqipërinë, si pasojë e regjimit totalitar./Telegrafi

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Beograd, paralajmërohen protesta të reja!

Pas protestave të djeshme në Beograd të Serbisë për paralajmërimin e kthimit të orës policore nga presidenti Aleksandar Vuçiq, protestuesit edhe sot...

KE aprovon planin gjerman prej 500 miliardë eurosh ndihma kundër Covid-19

Komisioni Evropian ka aprovuar planet gjermane për të krijuar një fond prej 500 miliardë eurosh (564 miliardë dollarë) për të mbështetur bizneset...

Pendarovski – Holshtajn: Gjermania mbetet partner i besueshëm i Maqedonisë së Veriut

Gjermania ka qenë dhe do të mbetet partner i besueshëm i Maqedonisë së Veriut dhe do të vazhdojë ta mbështesë atë me...

Vdes gazetarja Jasmina Spasovska!

Pas një sëmundje të gjatë sot në Shkup ka ndërruar jetë gazetarja Jasmina Spasovska. Spasovska punonte në TV24, më parë ajo ka...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -